10.000 вoeни инстpyктopи од kои 4000 Aмеpиканци иcпратени во Укpаина да ја обyчyваат apмијата

t

Речиси 10.000 воени инструктори, вклучително и 4000 Американци, се испратени во Украина за да ги обучуваат војниците на Киев и да ја поддржат нејзината војска во Донбас, рече Марија Захарова.

„Колку повеќе инструктори, толку е поголем воениот буџет на Украина“, објасни таа на брифингот во петокот. Колку повеќе оружје испраќаат таму, толку повеќе експлозии слушаме, не само на линијата на фронтот, туку и во цивилните населби“.

Според Захарова, тврдењата дека странските инструктори се во Украина за да помогнат во одвраќањето на руската агресија се лага и се не само лицемерие или двојни стандарди туку комбинација од богохулење и потсмев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борел: Американскиот „одбранбен штит“ над Европа наскоро…

Американскиот „одбранбен штит“ над Европа наскоро би…

Зеленски: Украина ќе ја изгуби војната против…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украина…

Шефовите на дипломатиите на Британија и Франција:…

Министрите за надворешни работи на Велика Британија…

(Видео)  Јакимовски: Враќање на достоинството на македонскиот…

Како претседател ќе се залагам за јакнење…

Јужна Кореа најави парична помош за Украина,…

Јужна Кореја ќе и обезбеди на Украина…