104-годишна бабичка скокнала со падобран

t

Една 104-годишна жена од Чикаго се надева дека ќе добие сертификат за најстарата личност која некогаш скокнала со падобран по тандем скок во неделата, слетувајќи на аеродром во северниот дел на Илиноис.

„Годините се само бројка“, рече Дороти Хефнер пред воодушевената толпа веднаш по слетувањето на аеродромот за падобранци во градот Отава, на околу 140 километри од Чикаго, пишува „Чикаго трибјун“, пренесува ВОА.

Рекордот за најстар падобранец на светот во Гинисовата книга на рекорди во мај 2022 година го постави 103-годишната Линеа Ингегард Ларшон од Шведска.

Сепак, Skydive Chicago Airport сака скокот на Дороти Хефнер да биде внесен како нов светски рекорд, објави локалната ТВ станица WLS.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Бајден откри колку американски војници има во…

Во Европа има неколку десетици илјади американски…

„Ќе ги испратиме вашите синови да се…

Познатиот американски новинар Такер Карлсон на социјалната…

(Видео) ЕКСПЛОЗИИ кај американската амбасада во Багдад!

Околината на американската амбасада во специјално обезбедената…