Објавено на:

25.000 бегалци од Украина влегоа во Бугарија: Државата ќе им плаќа на хотелиерите по 40 левови за секој човек

t

Повеќе од 1,2 милиони бегалци ја напуштија Украина од почетокот на војната пред десет дена. Повеќето од нив влегуваат во ЕУ преку источна Полска, Словачка, Унгарија и северна Романија, пишува Гардијан. Полска прифати речиси 800.000 Украинци, изјави заменик-министерот за внатрешни работи Павел Шефернакер. Само во последните 24 часа границата ја минале 106.000 луѓе, што е најголем број од почетокот на војната.

140.000 луѓе од Украина влегле во Унгарија, според нивното Министерство за надворешни работи. Речиси 200.000 избегаа во Романија, а денеска се очекува романската влада да одобри создавање на тампон фонд за финансирање на трошоците за сместување во просек за 70.000 луѓе дневно во период од 30 дена. Романија бара помош и од ЕУ.

Ова е најбрзо растечката бегалска криза што Европа ја виде од крајот на Втората светска војна, изјави високиот комесар на ОН за бегалци Филипо Гранди, цитиран од „Гардијан“.

ВО БУГАРИЈА

Од 24 февруари 2022 година до денес, речиси 25.000 украински државјани влегле на сите точки на бугарско-романската граница во Бугарија, соопшти Генералниот директорат на граничната полиција, цитиран од БТА. На граница се поднесени 73 барања за хуманитарна заштита.

Граѓаните на Украина имаат право на безвизен влез во Бугарија и право на престој – 90-дневен престој во секој шестмесечен период во Бугарија. Терминот може да се продолжи од хуманитарни причини поврзани со вонредни околности, согласно чл. 27, ст. 2 од Законот за странци во Република Бугарија.

Украинските граѓани кои сакаат да го продолжат својот безвизен престој во Бугарија можат да аплицираат до Дирекцијата за миграција пред истекот на одобрениот период на престој според безвизниот режим. Пријавата се прима на лице место или се пополнува однапред со преземање од веб-страницата на дирекцијата.

Граѓаните на Украина кои сакаат да добијат меѓународна заштита – статус на бегалец или хуманитарен статус – можат да аплицираат во канцелариите на Државната агенција за бегалци при Советот на министри, пред органите на Дирекцијата за миграција и Генералниот директорат на граничната полиција.

ПОМОШ

Министерот за туризам Христо Проданов во петокот најави дека државата ќе ги обештети хотелиерите со по 40 лева дневно за секој сместен украински бегалец. Тој посочи дека сумата се уште не е конечно решена. Се фокусираме на таква сума, бидејќи според нас ќе ги покрие трошоците за храна и сместување, рече Проданов. За период од три месеци Министерскиот совет и Министерството за финансии треба да дадат упатства како ќе се поднесуваат барањата. .

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полицаец пронашол камена гробница од античко време…

Саркофаг (камена гробница) од античко римско време…

Полска бара земјите од ЕУ да ја…

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски…

Зеленски: Подготвуваме уште четири нови безбедносни договори

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска објави дека…

Кремљ го поздрави ставот на Зеленски за…

Русија денеска позитивно одговори на коментарите на…

Кој е наследникот на Ескобар? Александар Касанов…

Стејт департментот објави дека новиот заменик-помошник секретар…