33 случаи на омикрон во Македонија, кај тројца детектиран и флурон

t

Министерството за здравство ја информира јавноста дека во лабораторијата за вирусологија на Институтот за јавно здравје се направени анализи за детекција на сојот Омикрон на вирусот SARS CoV2.

Од изработени 56 примероци позитивни на SARS CoV2, 33 се позитивни на Омикрон варијантата на вирусот, што изнесува 59% од позитивните примероци. Оваа варијанта е детектирана кај 16 пациенти од Скопје, 10 од Охрид, 4 од Тетово, 2 од Кавадарци и 1 од Кочани. Кај тројца пациенти од Скопје истовремено е детектирана комбинација од двата вируса Influenza A i SARS CoV 2.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Докиќ открива зошто кашламе без пpecтан: Антителата…

Пациентите коишто ќе го прележат омикрон сојот…

Кризниот штаб одлучи: Пократка изолација за заболените…

Втора седница на Главниот координативен кризен штаб…

Д-р Даниловски: Напролет коронавирусот ќе се сведе…

Епидемиологот проф.д-р Драган Даниловски и натаму останува…

718 нови случаи на Ковид-19, починaлe 22…

Министерството за здравство информира, согласно податоците од…

(Видео) Гopeше знамето на Европската Унија, стотици…

Повеќе од 50.000 демонстранти од повеќе земји,…