Објавено на:

3aвршува кариерата на Бајден? – Демократите нема да го кандидираат за втор мандат

t

Цитирајќи извори во Демократската партија, Ендрју Јанг вели дека сега е малку веројатно Џо Бајден повторно да се кандидира за претседател во 2024 година и дека донаторите седат назад и чекаат да се појави подобар кандидат.

Јанг водеше изненадувачка кампања во 2020 година што го претвори во главен играч, што доведе до негово учество во седум од првите осум демократски дебати.

Сега поранешниот адвокат предвидува дека Џо Бајден ќе мора да се откаже пред следните претседателски избори.

Јанг објасни како првично мислел дека демократите ќе го кандидираат Бајден за да „избегнат необични прелиминарни избори“, но оттогаш се предомислилe.

Покрај застојот на политичката агенда на Бајден, според Јанг, донаторите почнуваат да се оладуваат.

„Постои зголемена нелагодност од големите донатори на Демократската партија“, напиша Јанг. „Еден донатор ми кажа дека неколку финансиери отворено зборуваат за напуштање на следниот циклус додека не знаат што и кого поддржуваат“.

„Друг сугерираше дека донаторите се обидуваат да дознаат кого да поддржат како нов кандидат во 2024 година“, додаде тој.

„Ако донаторите зборуваат на овој начин, тие сигурно чекаат повеќе кандидати кои размислуваат да се кандидираат“.

Јанг, исто така, откри дека „слушнал од барем неколку луѓе кои размислуваат да го предизвикаат Бајден“.

„Како што се продлабочува чувството дека Џо можеби нема да се кандидира за втор мандат, луѓето почнуваат да се подготвуваат за изборите 2024 година“, напиша Јанг.

Итноста да се најде нов кандидат е појасна сега кога „Трамп е републиканскиот фаворит“, според Јанг, кој исто така забележува дека веројатно ќе има силен кандидат од трета партија.

Подобноста на Бајден за втор мандат доби уште еден удар оваа недела кога тој се сопна со низа гафови на последната прес-конференција.

Бидејќи веќе говори на темата за когнитивниот пад на претседателот, како тој ќе настапува во дебатите за повеќе од две и пол години?

Рејтингот на Бајден, исто така, неодамна падна на ново рекордно ниско ниво, бидејќи неговата неспособност да се справи со неизбежната инфлација ја нагрозува неговата поддршка.

Демократите се лишени од добри кандидати што дури се зборува дека Хилари Клинтон би можела повторно да му се спротивстави на Трамп.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Европа одамна покажа крајно арогантно однесување,…

Јас уште одамна кажав дека таква Европа…

Тешка сообраќајна несреќа во Драчево, сообраќајот се…

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва во…

ДОБРИ ВЕСТИ ОД ВАТИКАН: Папата утре излегува…

Вечерта Папата вечера, јадеше пица, беше заедно…

(ВИДЕО) ТВИТЕР „ПОЛУДЕ“: Кои се четирите зборови…

Гвинет Палтроу го доби судскиот спор против…

Трамп во вторник ќе се предаде на…

Доналд Трамп ќе се предаде на обвинителството…