Објавено на:

75 годишен Французин се обидел да го преплови Атлантикот, пронајден мpтов по 122 дена пловење

t

Жан Жак Совин, 75-годишниот Французин кој се обидел да го премине Атлантскиот Океан, е пронајден мртов, соопшти денеска неговиот тим за поддршка.

Португалската крајбрежна стража пронашла превртен француски брод во близина на Азорските Острови, пренесува британски Гардијан.

Авантуристот Жан-Жак Совин го преминал океанот во 2019 година во голема капсула што личи на буре, а патувањето траело 122 дена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Американски “Атлантик”: НАТО може да се распадне…

НАТО, кој ги обедини САД, Канада и…

75 годишен Французин се обидел да го…

Жан Жак Совин, 75-годишниот Французин кој се…

Се cyдриja брод на британската морнарица и…

Во северниот дел на Атлантикот денеска се…