848 ново-заразени од кои 116 по вторпат

t

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.506 тестови, а регистрирани се 848 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 451, Кавадарци – 50, Битола – 43, Велес – 39, Прилеп – 37, Куманово – 33, Кичево – 30, Тетово – 23, Радовиш – 18, Струга – 15, Гостивар и Неготино – по 13, Гевгелија – 11, Кочани и Ресен – по 10, Дебар – 9, Охрид, Крива Паланка и Валандово – по 6, Струмица – 5, Штип, Демир Хисар и Македонски Брод – по 3, Делчево, Берово и Демир Капија – по 2, Свети Николе, Богданци, Кратово, Македонцка Каменица и Пехчево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (848), регистрирани се 116 реинфекции.

Регистриран e 1.369 оздравени пациенти од: Скопје – 920, Куманово – 49, Велес – 48, Битола – 43, Струмица – 41, Кавадарци – 36, Тетово – 35, Штип – 22, Прилеп и Кичево – по 21, Гостивар – 20, Дебар – 17, Неготино – 14, Струга – 13, Кочани и Свети Николе – по 10, Охрид – 9, Гевгелија – 8, Ресен – 6, Крива Паланка и Берово – по 5, Радовиш – 4, Пехчево – 3, Валандово, Делчево и Демир Капија – по 2, Македонски Брод , Кратово и Виница – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 11 починати лица: 4 починати лица од Скопје (72г, 78г, 79г и 80г), 3 починати лица од Штип (77г, 84г и 90г) и по едно починато лице од Битола (69г), Куманово (52г), Кочани (70г) и Струга (83г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 11 починати лица од: Скопје (3), Штип (2), Битола (1), Велес (1), Богданци (1), Демир Хисар (1), Крива Паланка(1) и Охрид (1). Починатите лица се на возраст од 64г. до 87г. Лицата за починати се пријавени во период од 10.02. до 19.02.2022. Од починатите лица, 5 се починати во домашни услови, а 6 лица во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај 21 лице се регистрирани коморбидитети.

Направени се 3.506 тестови преку: ИЈЗ-417, ЦЈЗ Скопје-92, ЦЈЗ Битола-112, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-86, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-4, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–2, Жан Митрев (Филип Втори)-117, Авицена-134, Биотек-161, Систина-110, лабораторија Лаор-99, Синлаб-49, Ремедика-19, Плодност-27, Генеа-14, Никоб Лаб-272, ВФВ Медикал-59, Ели Медика-20, Ројал Медика–19, Спектра-ММ-22, Рапид Лаб–8, Жан Митрев Струмица–8, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-36, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.549.

Досега во земјата се направени вкупно 1.874.917 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 294.407, бројот на оздравени пациенти е 279.695, на починати е 8.937 а бројот на активни случаи изнесува 5.775.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 136376, Активни 3156
Куманово 16060, Активни 256
Битола 14100, Активни 301
Прилеп 13468, Активни 204
Тетово 13323, Активни 191
Кавадарци 10053, Активни 223
Гостивар 9341, Активни 92
Велес 9333, Активни 247
Охрид 8460, Активни 128
Штип 7877, Активни 59
Струмица 7874, Активни 128
Кичево 5356, Активни 108
Кочани 4919, Активни 54
Струга 4634, Активни 66
Гевгелија 4177, Активни 89
Неготино 3599, Активни 94
Свети Николе 2615, Активни 26
Ресен 2564, Активни 61
Радовиш 2491, Активни 64
Крива Паланка 2356, Активни 31
Делчево 1881, Активни 13
Берово 1707, Активни 12
Дебар 1609, Активни 39
Валандово 1522, Активни 23
Виница 1362, Активни 10
Пробиштип 1282, Активни 5
Богданци 992, Активни 27
Кратово 927, Активни 18
Крушево 875, Активни 12
Демир Хисар 814, Активни 15
Македонски Брод 685, Активни 9
Демир Капија 544, Активни 7
Македонска Каменица 520, Активни 1
Пехчево 457, Активни 6
Дојран 254, Активни 0

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Портпаролот на Бајден одбива да одговори…

На социјалните мрежи е објавена снимка од…

Социјалните мрежи горат по вчерашното реми: Од…

Социјалните мрежи вријат откако Македонија вчера ѝ…

Добро утро со Инфомакс: Наше знаме е…

Добро утро Македонци, денеска ви го пренесуваме…

Американците повторно ќе мораат да носат маски…

Во САД, со почетокот на школската година…

Руски зборник од 1849 година: Македонскиот јазик…

Во време кога се врши атак врз…