Објавено на:

Aмeриka иcпрaќa yштe вojници нa Kocoвo, oбyчeни зa бoрбa прoтив тeрoризaм

t

Соединетите Држави ќе испратат 20 припадници на воената полиција на Националната гарда на Кентаки во едногодишна мисија на Косово и Метохија, јавуваат Репортерс.

Војниците во 438-та единица на воената полиција се обучени за одбрана, антитероризам, зонска безбедност и интелигентни полициски операции.

Според АП, тие ќе дадат поддршка како офицери за врска, во рамките на трупите на НАТО.
Војниците ќе заминат за јужната српска покраина во среда на 5 јануари, пишува Косово онлајн.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За Русија ограничувањето на цената на нафтата…

Русија порача дека и понатаму ќе наоѓа…

Претрес во домот на 73-годишен кавадарчанец: Пронајдени…

Кавадарчанецот е задржан во полициска станица, а…

Таравари: Ќе поддржиме уставни измени и како…

В.Д. претседателот на Алијансата за Албанците (АА)…

МВР демантира: Не не тепаа во Арачиново

По извршени детални проверки од страна на…

Овчаров: Бугарите сфатија дека со Македонците треба…

Бугарскиот археолог Николај Овчаров мисли дека има…