Објавено на:

Eксклузивно: Украинскиот претседател ќе има говор пред Европскиот парламент

t

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска ќе одржи говор во Европскиот парламент, пренесуваат украинските медиуми.

Настапот е закажан по 13:00 часот во видео формат. Нема точно време. Тоа ќе се однесува на влезот на Украина држава во Европската унија и војната во Украина.


Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, на 28 февруари го потпиша барањето за пристапување на Украина во Европската унија.

Да потсетиме, словачкиот премиер Едуард Хегер рече дека Европа сега работи во нова парадигма, каде што на Украина треба да и се понуди „специјален пат“ кон интеграцијата и дека е неопходно да се користат „нови алатки“ за да и се помогне на државата.

За возврат, претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен исто така рече дека Украина треба да стане полноправна членка на Европската унија, а довербата во рускиот претседател Владимир Путин е целосно изгубена.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија објави: Загубивме двајца високи офицери во…

Русија призна дека изгубила двајца високи офицери…

(Видео) “Добредојдовте драги браќа”: Со камбани СПЦ…

Српскиот патријарх Порфириј, на својата фејсбук страница…

Не запира: ЕУ во април имала инфлација…

Потрошувачките цени во Европската унија во април…

(Видео) Путин распореди “Терминатори” во источна Украина

Во обид да го зајакне својот арсенал,…

НАТО ќе ги продолжи разговорите со Финска…

Претставниците на НАТО во средата не успеаја…