Објавено на:

Kaдиров: До ручек паѓа Азовстал и Мариопол

t

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров изјави дека руските сили денеска ќе имаат целосна контрола над фабриката за челик Азовстал во Мариупол, јавија некои светски агенции.

– Пред ручек или после ручек, Азовстал ќе биде целосно под контрола на силите на Руската Федерација, рекол тој во аудио порака објавена доцна синоќа.


Чеченските сили се борат во Украина на страната на Русија. Ако падне, Мариупол ќе биде најголемиот град што Русија го окупира од почетокот на инвазијата пред осум недели.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се сеќавате на Дамијано Томази, легендарниот фудбалер…

Се сеќавате на Дамијано Томази, легендарниот фудбалер…

Јапонската влада со апел до граѓаните: Трошете…

Јапонската влада ги повика луѓето да трошат…

Ѓоковиќ успешно ја мина првата пречка на…

Новак: Не беше лесно, сервисот ми помогна..…

Граѓаните имаат сериозни проблеми да си ги…

Државата не ги ни спомнува, а граѓаните…

180 позитивни од 2 880 тестови, нема…

Министерството за здравство информира дека во последните…