Kaтастрофа: И денес над 1000 зaболeни, пoчинале 10 лица

t

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 7.932 тестирања, а регистриран е 1.171 нов случај на ковид-19: Скопје – 641, Битола – 134, Охрид – 54, Прилеп – 48, Куманово – 39, Кавадарци – 34, Штип – 33, Гостивар – 26, Струмица – 23, Тетово – 21, Велес – 20, Крушево – 16, Кочани – 14, Гевгелија – 13, Кичево и Струга – по 8, Крива Паланка и Ресен – по 6, Виница – 5, Неготино и Пробиштип – по 4, Свети Николе и Берово – по 3, Демир Хисар и Дојран – по 2, Валандово, Кратово, Богданци, и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани се 204 оздравени пациенти од: Скопје – 120, Битола – 23, Гевгелија – 9, Ресен – 8, Прилеп и Кочани – по 6, Кавадарци и Велес – по 5, Куманово, Струга и Македонски Брод – по 4, Охрид – 3, Штип – 2, Струмица, Кичево, Неготино, Свети Николе и Богданци – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 6 починати лица: 4 починати лица од Скопје (69г, 77г, 84г и 91г) и по едно починато лице од Битола (78г) и Валандово (77г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се 4 лица, по едно лице од Кичево, Гостивар, Тетово и Куманово, починати во период од 16.12.2021 до 05.01.2022 година. Починатите се на возраст од 48 години до 83 години. Од пријавените, 2 лица се починати во болнички услови и 2 во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.641.868 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 231.436, бројот на оздравени пациенти е 214.258, на починати е 8.012, а бројот на активни случаи изнесува 9.166.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови – заболени (вкупно), активни случаи (вкупно)

Скопје 102.840, активни 5.231

Куманово 13.317, активни 216

Тетово 11.511, активни 113

Прилеп 11.172, активни 530

Битола 9.903, активни 777

Гостивар 8.155, активни 79

Кавадарци 7.648, активни 297

Велес 7.615, активни 157

Охрид 7.048, активни 373

Штип 6.884, активни 163

Струмица 6.428, активни 205

Кичево 4.389, активни 98

Кочани 4.166, активни 71

Струга 3.981, активни 53

Гевгелија 3.061, активни 159

Неготино 2.686, активни 68

Свети Николе 2.171, активни 28

Крива Паланка 1.994, активни 49

Ресен 1.947, активни 107

Радовиш 1.852, активни 59

Делчево 1.500, активни 48

Берово 1.491, активни 15

Дебар 1.462, активни 4

Виница 1.190, активни 12

Пробиштип 1.161, активни 19

Валандово 1.079, активни 70

Кратово 795, активни 6

Богданци 709, активни 36

Демир Хисар 663, активни 27

Крушево 645, активни 45

Македонски Брод 557, активни 26

Демир Капија 440, активни 7

Македонска Каменица 432, активни 8

Пехчево 363, активни 4

Дојран 181, активни 6

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонките се мажат најмлади во регионот, на…

Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак…

ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСА И СО…

Пратениците денеска го изгласаа Изборниот законик, со…

Исчезна 14-годишната Ринеса: Ако имате било каква…

Новинарот Фуркан Салиу, објави дека е исчезнато…

Европскиот план за развој на Западен Балкан…

САД ја поддржуваат ЕУ во намерата да…

Пендаровски-Османи: Заеднички напори за стабилност во регионот

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Приштина, во…