Mакедонците од Голо Брдо отceчени од светот

t

Македонците во областа Голо, на албанско – македонска граница и оваа зима не ги одминаа проблемите со кои се соочуваат по обилни снежни врнежи, по кои е познат овој планински регион.

По последниот снег, чија дебелина надминува 40 сантиметри, тие веќе трет ден по ред се отсечени од светот.

-Дополнителен проблем е и недостигот на електрична енергија присутен веќе трет дена. Во текот на ноќта и утринските часови живата во термометарот падна на – 16 степени целзиусови, а вечерва и утре најава има за повисоки минусни температури – велат жител.

Едмонд Османи администратор на административната единица Требиште рече дека во соработка со градоначалникот на општина Булќиза се прават максимални напори за надминување на проблемите.

– Обилните снежни врнежи, поларниот студ и мразот го прават своето. Вложуваме максимални напори да се пробијат патиштата. Превземени се сите мерки и сме во служба на жителите за било каква потреба – изјави тој.

Областа опфаќа 22 населени места со над 12 илјади жители.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Салиу: Ги повикуваме сите релевантни институции, меѓународните…

Ги повикуваме сите релевантни институции, меѓународните организации…

(Видео) Јакимовски: Јас сум прво за македонска,…

Каде пишува дека само европската перспектива е…

Ковачевски: Ако сакаат и во три сабајле…

Што се однесува до мене, уставните измени…

Зошто ЛИДЛ купил земјиште од кумот на…

Неодамна на Инфомакс читавте како со 2.500…

(Видео) Никола Тодоров откри како работат дувлото…

На социјалните мрежи е објавено видео од…