Mандатот на Парламентот може да заврши предвреме: Владата одлучува за ckратување на мaндaтот на Собранието на Црна Гора

t

На предлог на премиерот Здравко Кривокапиќ, црногорската влада на електронска седница одлучува за скратување на мандатот на Собранието на Црна Гора, пишува подгорички Вијести.

Според Уставот на Црна Гора, мандатот на Парламентот може да заврши предвреме – со скратување на мандатот или со негово распуштање.

Предлогот за намалување може да го поднесат претседателот на Црна Гора, владата или најмалку 25 пратеници, а одлуката за скратување на мандатот се носи со мнозинство гласови од сите пратеници.

За актуелната политичка ситуација, во соопштението на Кабинетот на премиерот Здравко Кривокапиќ се вели дека оние кои ја рушат власта ја нагласуваат политичката, уставната и економската нестабилност, а сите овие постапки јавно ги прикажуваат како авангардна еволуција.

Тоа, велат, може да го направи само некој кој е должен на поразениот режим на ДПС на Мило Ѓукановиќ.

„Покрај сето тоа, повикувањето на легитимитет, при планирањето на уставен удар на манир на ДПС, доволно говори за тоа колку се големи уцените и колку се брзаат насилниците. Сега уште појасна е алузијата на Ѓукановиќ, кога мислеше кога тврдеше дека, според договорот, повторно ќе се официјализира иницијативата за недоверба на власта“, се наведува во соопштението и се вели:

„Кога веќе сте толку оптоварени со грижата дека некој е врзан за фотелја, имате можност јавно да покажете дека не сте оптоварени со тоа, со враќање на мандатот, а потоа и консултација со граѓаните на Црна Гора на изборите.

Тие, пак, наведуваат дека напорите на оние кои ја рушат власта се уште се насочени кон уставниот удар, што покажува, како што истакнуваат, „дека сте апсолутно свесни што мислат граѓаните за вашата авангардна улога“.

Во соопштението на Кабинетот, меѓу другото, се наведува дека до темел се урива кулата на невистините која беше основа за изградба на малцинската влада.

„Агресивната пропаганда, дека наводно зад овој несериозен проект стои меѓународната заедница, се покажува како неточна. Очигледно е дека иницијаторите на овој обид, упорно и долго време, шират неточни информации до амбасадите и други релевантни меѓународни адреси, притоа целосно учествувајќи во работата на актуелната влада и истакнувајќи ја како функционално и најдобро решение за транзицијата. период на европскиот пат.во соопштение за медиумите.

Се посочува дека и јавно ги пофалиле економските резултати и реформата на „Европа сега“ која носи повисоки плати и подобар животен стандард, што е резултат на трудот на нивните колеги.

„Сега се на иста страна со оние кои не сакаа подобри услови за живот на граѓаните, туку ја оспоруваа програмата, која ги загрозува економските реформи.

Во прилог на тоа како функционира Меморандумот, неговите потписници посочуваат дека тој е видлив во неколку примери – од гласање за буџет до потпишување на иницијативата на пратеникот за изгласување недоверба на актуелната влада.

„Каква е перспективата и како би функционирал овој експеримент преку извршната власт, со контрола и поддршка на ДПС, не треба да се разгледува понатаму“, се вели во соопштението и се додава:

„Само некој кој воопшто не е одговорен пред граѓаните на Црна Гора може да се стреми да гради политички иницијативи, сојузи и понатамошна судбина во лобито на имплементацијата на програмата Европа сега, политичките иницијативи, сојузи и понатамошна судбина со оние кои јавно го оспорија проект и гласаше против.“ во соопштението од кабинетот на Кривокапиќ, пренесува Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема Влада во Бугарија ни со вториот…

Веднаш ќе го вратиме мандатот на претседателот…

Крмов: Левица наскоро ќе поднесе интерпелација за…

Левица наскоро ќе ја поднесе интерпелацијата за…

(Видео) За лошата состојба со пожарите да…

Состојбата со пожарите низ државата е алармантна…

Пратениците од бугарското Собрание одбија да направат…

Пратениците од бугарското Собрание од Привремената комисија…

(Документи) Има ли „маж“ во ОЈО кој…

Треба талент да имаш... Како со професорска…