Објавено на:

Mега скандал во Италија: Нема лekување и опepaции ако не си вakциниран

t

Откако минатата недела во италијанската ТВ-емисија „Медиасет“ беше прикажан случајот со миланската болница „Галеаци“, која ги откажа операциите и лекувањето на лицата кои немаат Super Green Pass – онаа добиена со вакцинација или по инфекција со ковид, случаите на излегоа на површина и други болници низ Италија во кои ситуацијата е иста.

Пациентите кои со месеци не можат да бидат оперирани и лекувани, се обратија до италијанските медиуми со цел да пренесат ситуација која и покрај пандемијата е спротивна на Хипократовата заклетва, во која меѓу другото се вели дека „лекарите ќе третирајте го секој пациент без разлика на религија, националност, социјален статус, политичка идеологија, промовирајќи елиминација на сите форми на дискриминација во здравствената област“.

Овие пациенти со месеци чекаат да бидат лекувани и оперирани бидејќи не се вакцинирани со третата доза вакцина против коронавирус.

Медиумите ја истражуваа ситуацијата и се уверија дека, според интерната е-пошта испратена до сите вработени во болницата Галеаци од директорот на таа институција, професорот Фабрицио Преласко, еден од лекарите кои секојдневно се појавуваат во медиумите коментирајќи ја пандемијата – сите кои немаат Super Green Pass. во Италија често се нарекува „Вакцинален пасош“ и засега нема да се подложи на третман или операција.

Оние кои го немаат завршено циклусот на вакцинација се сметаат за чувствителни пациенти и дека нивните интервенции се одложени бидејќи не се заштитени од вирусот.

Според него, лицата кои не се вакцинирани мора да бидат заштитени бидејќи може да добијат тешка форма на Ковид, па оваа мерка е преземена со цел да се заштити нивното здравје.

Од друга страна, медиумите нагласуваат дека се познати голем број случаи на заболени од ковид по три вакцини, меѓу кои најпознат е професорот Гали од миланската инфективна клиника Луиџи Сако, кој бил во тешка состојба и покрај целосната вакцинација, а од ковид се лекуваше со моноклонални антитела.

Новинарите посетија неколку болници, со скриена камера ги снимија вработените на рецепција и ги прашаа дали им е потребна зелена карта за лекување, на што добија позитивни одговори.

Истата ситуација се случила откако се јавиле во кол центарот на болницата.

Случајот заврши во парламентот кога неколку пратеници побараа од министерот за здравство да се обрати и да ја објасни оваа неприфатлива ситуација.

Синоќа, емисијата повторно ја прикажа оваа ситуација на видео, прикажувајќи ја интерната наредба на професорката Прељаска од ортопедската болница Галеаци во Милано, насловена „Ревизија на програмата за хируршка интервенција од јануари 2022 година“.

Почитувани колеги, со оглед на тешката епидемиска ситуација од 10 јануари, неопходно е да се ревидираат сите операции, дозволувајќи им третман само на лицата со Super Green Pass (вакцинирани или оздравени) и пациенти на кои не им е потребна внатрешна или надворешна рехабилитација“, стои во наредбата на професорката Прељаска.

Случајот стигна и до Ломбардија, која ќе испрати увид во болницата, а јавното обвинителство покрена истрага. Пристигнаа апликации и од регионите Трентино, Тоскана и Калабрија.

Редакцијата на емисијата подвлече дека тоа е неприфатливо и нехумано однесување и дека нема пациенти од А и Б категорија.

Супер зелената пропусница е добиена по три дози вакцинација или две дози, и природен имунитет кој не смее да биде постар од четири месеци по закрепнувањето. Тоа е потребно во Италија за нормален живот: одење во ресторани, кафулиња, базени, театри, кина, музеи, скијање и сите други активности освен одење во продавници за храна и аптеки.

Додека остатокот од Европа ги намалува забраните во борбата против Ковид 19, Италија воведува нови мерки од 1 февруари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Западот ќе му најде замена на…

Рускиот претседател Владимир Путин смета дека Западот…

Музиката од култната југословенска серија ечеше на…

Музиката од култната југословенска серија „Отпишани“ ечеше…

ВЛЕН се сервилни кон ВМРО-ДПМНЕ, реагираат од…

ВМРО го отстранува Балансерот, вреди да се…

Путин не ја исклучува можноста да испорача…

Русија го задржува правото да испорачува оружје…

Американската војска соопшти дека убила висок функционер…

Американската војска во Сирија го уби високиот…