Paдиkaлизaција на младите: Како Зaпадот води xибpидна вojна пpoтив Русија

t

Радикализацијата на младите е дел од хибридната војна што ја водат некои западни земји кои се обидуваат да ја дестабилизираат ситуацијата во Русија, изјави претседателот на Истражниот комитет Александар Бастрикин.
Фокусирајќи го ударот врз младите, тие земји јасно разбираат како може да се дестабилизира ситуацијата во нашата земја, изјави Бастрикин во интервју за „Руски весник“.
Според него, со користење на дигитални технологии, медиуми и Интернет, од една страна, некои западни земји ја дискредитираат Русија на меѓународната сцена, а од друга – нанесуваат удари врз земјата одвнатре. Како што вели, Москва мора оперативно да реагира на тоа за да одговори на предизвиците.
Дел од хибридната војна е и активноста на илегални групи на Интернет со цел да се радикализираат младите и да се вклучат во употреба на забранети супстанции и во екстремистички активности, прецизира Бастрикин.
Тој наведува дека странските филмови и компјутерски игри се целосно проткаени со желбата Русија да се прикаже во негативно светло.
Шефот на Истражниот комитет посочува дека логиката на спротивставување на руската закана – како што велат на Запад, е втисната во заплетот на многу дела, дури и во жанрот на фикција, што ги прави латентно оружје на пропагандата.

Во исто време, тој предупредува дека западните земји ги всадуваат во руската младина туѓи вредности и идеали, како и дека информациско-психолошката диверзија и вестернизацијата или вестернизацијата на културата ѝ се заканува на Русија со губење на нејзиниот културен суверенитет.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ванг ЈИ го потврди стратешкото партнерство на…

Посетата ја потврди стабилноста, соработката и независноста…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…

Москва: Воените вежби на НАТО се подготовка…

Планираните воени вежби на НАТО во 2024…