Објавено на:

Tуск со застрашувачко предупредување: До крајот на годината цената на лебот ќе скокне до небо

t

Цената на лебот во Полска до крајот на оваа година би можела да се зголеми за четири пати.

Ваквата црна прогноза ја дава шефот на опозициската партија, Граѓанска платформа, поранешниот премиер на Полска, Доналд Туск.

Многу е загрижувачки што лебот, дури и најевтиниот, може да чини 10 злоти (околу 2,5 долари) до крајот на оваа година. Од ова се крева коса… На крајот на краиштата, ние сме свесни што значи тоа насекаде за сите Полјаци без исклучок – изјави Туск за радио станицата „Полсат њуз“.

Според ТАСС, во моментов цената на обичен леб со тежина од 0,5 килограми во Полска варира на околу 2,2-2,6 злоти.

Поради растечките цени на лебот и пекарските производи, Туск ја повика владата да организира поддршка за полските земјоделски производители.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Без коментар – Медведев: Русија има право…

Русија ќе користи нуклеарно оружје во случај…

Врие и во Албанија: Опозицијата обвини дека…

Партијата на поранешниот албански претседател Илир Мета,…

Северн тек бил мета на саботажа со…

Ситуацијата е напната: има остар пад на…

УКИМ пред штрајк: Дури и косовските професори…

Под просекот на државното ниво е платата…

Целосно ќе се затвори “Северен тек 2”?…

Причината за падот на притисокот во гасоводот…