Објавено на:

Авганистан лежи на литиум вреден сто милијарди долари

t

Цената на литиумот се зголеми осумкратно во Авганистан и привлече кинески претприемачи. Она што е заедничко со една земја на Балканот, е тоа што и во Србија, претприемачите ставија рака на овој скапоцен минерал. Во екот на пандемијата, народот протестираше во Србија, и Министерството за рударство и енергија под притисокот на јавноста ги повлече сите издадени дозволи за истражување и копање на овој минерал. Владата на Србија ја прекина повеќе од две децениската соработка со компанијата Рио Тинто, која планираше експлоатација на литиум во Србија, пишува Nova.rs

Рускиот милионер Игор Кудрјаков (64) е пронајден мртов во својот стан во Москва. Кудрјаков основал услуга за испорака на храна и други стоки во главниот град на Русија.  Компанијата подоцна ја купил производителот на додатоци во исхраната ВИП Груп, а Кудрјаков заработил 15 милиони долари како дел од зделката.

Подоцна, тој работеше како прв заменик-шеф на Одделот за Државниот инспекторат за домување на Московскиот регион. На телото немало траги на насилство и дека тој долго време се борел со ракот. – Игор Кудрјаков е пронајден мртов во неговиот стан на плоштадот Кудрински во областа Преснјен во Москва.

Според прелиминарните податоци, причина за смртта на бизнисменот е онколошка болест – јави ТАСС. Според британскиот портал Сан, олигархот е последниот во низата пријатели на рускиот претседател Владимир Путин кои загинале или биле повредени од почетокот на војната во Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Талибанците извршија јавна егзекуција на маж осуден…

Талибанците денеска извршија јавна егзекуција на маж…

Не е повеќе Авганистан најголем светски производител…

Според ОН, Мјанмар бележи значителен пораст на…

Производството на афион во Авганистан падна за…

Производството на афион во Авганистан, некогаш најголемиот…

За само 4 дена Израел фрли повеќе…

За само 5 дена Израел фрли повеќе…

(Видео) Морничави сцени од Авганистан десетици села…

Морничави сцени од Авганистан по страшниот земјотрес…