Австралија воведе kapaнтин за сите невaкцинирани, смеат да излезат само поради три причини

t

Австралиската држава Северна Територија воведе карантин за невакцинираните лица.

Северната територија на Австралија воведе ново 4-дневно заклучување на невакцинираните лица, забранувајќи им да одат на работа или дури и да вежбаат на отворено, откако беа откриени 256 нови случаи.


Од 13 часот во четвртокот, на оние кои не ги примиле двата лека за Ковид-19, им е дозволено да го напуштат домот само поради една од трите причини – суштинско купување, за медицински третман, вклучително и вакцинација, или да обезбедат нега.

Правилата беа воведени иако на целата територија само 23 лица се во болница со СОВИД-19, а само две се на Интензивна нега. „Локаутот“ ќе трае до понеделник до 12 часот, кога ќе се воведе систем на пасош за вакцинација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скрининг во училиштата: Ќе се тестираат децата…

Министерот за здравство Беким Сали рече дека…

17.182 случаи на новид во Македонија, министерот…

Дополнителни рестриктивни мерки засега нема, а доколку…

Чибишев: Бришеме од изолaција кoвид пациенти, децата…

Во серија неколку погрешни и неразбирливи одлуки…

Ќе дојдеме до колективен имунитeт, но тој…

Вирусниот имунолог Лука Чичин-Шаин на телевизијата Н1…

Кардиолошката болница во Охрид демантира: Лекуваме и…

Специјализираната болница за кардиологија Охрид ја демантира…