Објавено на:

Автобус со 20 луѓе падна во река во Санкт Петербург

t

Според прелиминарните податоци, автобусот со 20 патници ја пробил оградата на мостот и паднал во реката Моика во Санкт Петербург, соопшти прес-службата на регионалниот оддел на Министерството за внатрешни работи на Русија.


Итната помош соопшти дека во несреќата едно лице загинало, а пет се хоспитализирани.
Според информациите, возачот изгубил контрола над возилото, удрил во неколку автомобили, ја пробил заштитната ограда и слетал во реката во центарот на Петербург.
Според соопштението, припадниците на итната помош во моментов ги извлекуваат патниците од водата.

Во акцијата за спасување биле ангажирани 69 припадници на итната помош и 18 возила.
Полицијата соопшти дека возачот на автобусот е приведен, поведена е кривична постапка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Автобус со 20 луѓе падна во река…

Според прелиминарните податоци, автобусот со 20 патници…

„Тешки сме Драгане“: Заглави автобусот со кој…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека…

ВОЗАЧ ОД МАКЕДОНИЈА ЗАГИНА ВО ИТАЛИЈА: Повредени…

Тешка сообраќајна несреќа се случила утринава во…

Автобус полн со деца излета од пат…

Денеска околу 13 часот, школски автобус полн…

Пијан Македонец со автомобил удрил во автобус…

Во понеделникот околу 19 часот и 20…