Автомобилот на Михаил Горбачов се продава за 300.000 евра

t

Автомобилот ЗИЛ-4104 што го користеше поранешниот претседател на Советскиот Сојуз, Михаил Горбачов,  е понуден на продажба.

Аавтомобил се наоѓа во Симферопол на Крим, а советскиот лидер го користел кога бил на одмор на тој полуостров, кој по војната останал во Украина, а од 2014 година повторно е дел од Русија.

Овој автомобил ЗИЛ-4104 се сервисираше во фабриката Лихачев . Седанот има црна внатрешност со дисплеи од махагони. Подната покривка е исто така дизајнирана во црвен тон.

Автомобилот е опремен со тристепен автоматски менувач и 7,7-литарски бензински мотор со осум цилиндри со капацитет од 315 коњски сили. За 33-годишна црна лимузина со помината километража од 73.000 километри, сегашниот сопственик, чиј автомобил е стар 10 години, бара 20 милиони рубљи (332.539,57 евра).

Максималната брзина беше 190 километри на час.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Четворица албански пратеници ќе бидат казнети за…

Комисијата за етика на по 10 дена…

Автомобил удри во електричен тротинет кај Бит…

Сообраќајна несреќа се случи кај Бит пазар.…

Автомобил изгоре ноќеска кај Бит-пазар

Автомобил, сопственост на жител на Скопје, вчеравечер…

Можеше да биде страшно: Се запали автомобил…

Пикап „Форд Ренџер“ изгорел вчера на бензинска…

(Фото) Сообраќајка кај Собрание на РМ: Се…

Сообраќајна несреќа се случи предмалку во близина…