Објавено на:

Администрацијата на Бајден поделена околу тоа дали Кина воено ѝ помага на Русија

t

Администрацијата на Бајден е поделена околу тоа дали Кина воено и помага на Русија.

Заменик-советникот за национална безбедност на Белата куќа, Далип Синг изјави дека има „загрижувачки“ докази дека Кина ја поддржува руската војска преку директни и индиректни канали.


Неколку часа подоцна, портпаролот на Пентагон Џон Кирби изјави за новинарите дека „нема индикации“ дека Пекинг и дал воена помош на Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Песков за забраната на увоз на злато:…

Русија на санкциите за забрана на увоз…

Ќе му платат милијарди ако победи: Сопственикот…

Украинскиот милијардер Ринат Ахметов поднесе тужба против…

Голема загриженост кај лидерите на Г7: Зошто…

Лидерите на Г7 изразија загриженост за плановите…

Русија го враќа ударот: Воведе санкции за…

Русија воведе санкции за 43 канадски државјани.…

Песков: Русија не банкротира, средствата се уплатени…

Кремљ: Неосновани се тврдењата за неисполнување на…