АД ЕСМ вчера произведе 14.530 мегават часови електрична енергија

t

АД ЕСМ во текот на вчерашниот ден произвело 14.530 мегават часа електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти.

Според податоците од диспечерски извештај на АД ЕСМ, во Термоелектраните се произведени 11.641 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 2.889 MWh.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕСМ: Поради пукната цевка, блокот со кој…

Во текот на изминатиот период, како резултат…

Бислимоски: Државата можеше, ама не изгради големи…

Во 30 години независност Македонија како држава…

Левица: Државната ЕСМ Продажба да ја преземе…

Денови повторно е актуелна темата за законската…

Британците предупредија на уште една тешка зима

Сметките за енергија се очекува нагло да…

ЕСМ во наредните денови ќе ги замени…

Доколку не бидат поставени топловодните цевки на…