АД ЕСМ вчера произведе 22.933 MWh електрична енергија

t

АД ЕСМ на 12.02.2023 година произведе 22.933 MWh електрична енергија, која е намената за домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални државни субјекти.

Во Термоелектраните произведени се 16.502 MWh, а во хидроелектраните и во Ветерниот парк Богданци произведени се 6.431 MWh.

* Податоците се преземени од Диспечерски извештај на АД ЕСМ за 12.02.2023 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕСМ: Поради пукната цевка, блокот со кој…

Во текот на изминатиот период, како резултат…

Бислимоски: Државата можеше, ама не изгради големи…

Во 30 години независност Македонија како држава…

Левица: Државната ЕСМ Продажба да ја преземе…

Денови повторно е актуелна темата за законската…

Британците предупредија на уште една тешка зима

Сметките за енергија се очекува нагло да…

ЕСМ во наредните денови ќе ги замени…

Доколку не бидат поставени топловодните цевки на…