Објавено на:

Азербејџан уапси новинари финансирани од УСАИД

t

Баку тврди дека „AbzasMedia“ вршел нелегални финансиски операции во кои биле вклучени амбасадите на САД, Франција и Германија.

Властите во Азербејџан уапсија тројца новинари од медиум финансиран од Запад под обвинение за шверц на пари. Баку, исто така, поднесе жалби до САД, Германија и Франција во врска со финансирањето на медиумот, кој објави истраги за владина корупција.

Во вторникот, азербејџанското Министерство за надворешни работи објави соопштение во кое се вели дека амбасадорите на трите западни земји биле повикани на состанок. Тие беа информирани дека порталот AbzasMedia спроведува незаконски финансиски операции со учество на организации регистрирани во тие држави. Им било кажано дека нивните амбасади се вклучени во такви активности.

Азербејџанското законодавство забранува распределба на средства за нерегистрирани проекти. Сепак, според Министерството за надворешни работи, Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД), Фридомнау, Фондацијата Нова демократија и други организации незаконски префрлале средства во земјата, прекршувајќи ги правилата за доделување грантови и незаконски ги олеснуваат активностите на нерегистрираниот медиумски портал. AbzasMedia.

АбзасМедиа во соопштението рече дека, пред неколку дена, тројца нејзини новинари биле уапсени под обвинение за „шверц на пари“ и осудени на четири месеци притвор, поврзувајќи го случајот со истрагите за корупција. Изданието исто така објави дека, според полицијата, во канцеларијата биле пронајдени 40.000 евра во готовина и ги обвини полицајците дека „намерно ставале пари во канцеларијата за да ги оправдаат апсењата“.

Минатиот месец, владата на соседна Грузија го вклучи алармот за активностите на Центарот за применети ненасилни стратегии (КАНВАС) финансиран од УСАИД, велејќи дека планира да спроведе насилна обоена револуција. Амбасадата на САД во Тбилиси тврди дека обвиненијата против КАНВАС биле „лажни и фундаментално погрешно ги карактеризираат целите на нашата помош за Грузија“.

На својата веб-страница, УСАИД наведува дека „инвестира во демократската работа за унапредување на слободен, мирен и просперитетен свет“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

Македонската полиција експресно пронајде криминалец баран со…

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот…

Приведено лице по распишана потерница за доиздржување…

Денеска (08.12.2023) полициски службеници од Полициската станица…

Приведен 49-годишен маж: Наместо во притвор го…

Денеска во 06.30 часот во казино во…

Азербејџан уапси новинари финансирани од УСАИД

Баку тврди дека „AbzasMedia“ вршел нелегални финансиски…