Објавено на:

Аки е незаменлив: Но еве кој ќе ги пее песните на Парни Ваљак на првиот концерт по смртта на фронтменот

t

Нивните животи се променија во еден ден. Ништо никогаш нема да биде исто во Парни Ваљак. Момците се свесни за тоа, се им е јасно, но се уште е рано за некои нови планови, се уште е преголема болка, се уште владее шок поради ненадејното заминување на нивниот пријател, другар и голем музичар Аки Рахимовски. , пријателите на Хусеин Хасанефендиќ Хус, Маријан Бркиќ Брко, Зорислав Прексавац Прекси, Берислав Блажевиќ Бера и Далибор Маринковиќ Дада од кои дознаваме дека бендот моментално договара некои последни детали, а потоа ќе излезе со соопштение во кое ќе ја најави долгоочекуваната турнеја на Парни Ваљак, кој треба да започне.

Како гости кои ќе ги пеат песните на Аки се споменуваат Џибони, Дино Јелушиќ и Нено Белан на концертот на Парни Ваљак во Арена во сабота на 26 март 2022 година, а бендот ќе настапи со гости, дознава Јутарњи лист.

Јутарњи лист неофицијално дознава дека најавената турнеја на познатиот бенд која требаше да започне на 18 февруари во Пажин и да продолжи во Делнице, Осиек, Славонски Брод, Загреб, Сплит, Супетар и Госпиќ, нема да се одржи. Со ова се отфрлија медиумските шпекулации дека Кристијан Кики Рахимовски во бендот ќе го замени својот покоен татко, кој почина на 22 јануари на 67-годишна возраст.

„Ние како бенд ќе опстанеме како формација, но сигурно нема да го смениме Аки. Можеби во одреден момент ќе свириме концерти со пејач кој ќе гостува или нешто слично“, изјави Хусеин Хасанефендиќ Хус, фронтменот на Парни Ваљак.

Хус оваа шпекулација ја прогласи за многу невкусна. „Аки е незаменлив. Никогаш не се разговарало дека Кристијан ќе го замени Аки. Ниту еден нов пејач не доаѓа во бендот“, рече тогаш тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сопругот на Јанкуловска: Осудените лица се третираат…

На екс министерката Гордана Јанкуловска, како и…

Најнова вест: ВООРУЖЕН ГРАБЕЖ ВЕЧЕРВА ВО АЕРОДРОМ!

Уште едно разбојништво се случи доцна вечерва…

Костадиновска-Стојчевска: Ќе најдеме стручен тим за да…

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска вели дека…

Внимавајте ако одите натаму: Во вторник ќе…

Секторот за внатрешни работи Тетово ги известува…

Одлуката на Уставниот суд за платите на…

Одлуката на Уставниот суд од пред два…