„Ако падне Босна, нема да има Црна Гора“ – Протести против Додик во Подгорица

t

На протестот „Заедно за мир“ што се одржа во Подгорица пред Делегацијата на ЕУ беше испратена порака за поддршка на целовитност БиХ.

„Како е можно сите геноцидни акции да продолжат да се водат од Белград, безусловно? Која е целта на Хашкиот трибунал доколку се повторат злоделата на осудените се повторат? Како западните сојузници ќе го изгаснат огнот на војната? Санкциите изречени на Милорад Додик, се потсмева, немале цел“, порача писателот Андреј Николаидис од протестот „Заедно за мир“, пред Делегацијата на ЕУ во Подгорица, пренесува црногорскиот портал АнтенаМ.


Тоа е граѓански собир на поддршка за Босна и Херцеговина во желбата да се зачува мирот и стабилноста, независноста и интегритетот на соседната и пријателска држава.

Црквата на Србија е црното срце на големиот државен проект, рече Николаидис.

Поддршка за целосна БиХ
„Ако падне Босна, нема да има Црна Гора. Црна Гора и Босна се предодредени да се поврзат. Денеска Босна и Херцеговина, утре Црна Гора. Ниту една држава нема право на ниту еден дел од БиХ. Овде се собравме ја поддржуваме цела БиХ, БиХ во која ќе важи принципот еден човек, еден глас.

„Милорад Додик мора да биде запрен, не е прашање за мир на Балканот, туку за правда и етика“, рече Николаидис.

Фактот дека мирот во БиХ повторно е загрозен е скандалозен и во ЕУ и во САД, додаде тој.

„Овој текст го доставивме до Делегацијата на ЕУ во Црна Гора. Нека живее цела БиХ во мир и засекогаш“, рече тој.

Црна Гора е жртва на „српскиот свет“, а БиХ очигледно е уште една жртва, изјави пратеничката на СДП Драгиња Вуксановиќ-Станковиќ.

Додик ја користи политиката на Милошевиќ
„Дејтонскиот договор привремено обезбеди мир на БиХ во виорот на војната, но тој во моментов не одговара на уставната структура и треба да се промени во насока на одржување на интегритетот на БиХ, кон најблискиот пат кон ЕУ“, додаде таа.

Историчарот Бобан Батричевиќ рече дека „како што покажува ситуацијата, Милорад Додик ја користи политиката на Слободан Милошевиќ, но без војна“.

„Очигледно, никој не сака војна во оваа област“, ​​рече тој.

„И во БиХ и кај нас големосрпскиот национализам е во подем. Овој собир не е само поддршка на БиХ, туку е и обид да нè потсети на сите нас во Црна Гора. „Токму она што го видовме вчера на прославата на неуставниот датум на постоењето на РС и учеството на официјалните органи на Република Србија значи директно учество во нарушувањето на уставниот поредок на БиХ“, изјави активистот за човекови права Александар Саша Зековиќ.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) На белгиската власт и се случи…

Повеќе од 50.000 демонстранти од повеќе земји,…

Еколошкото востание во Србија успеа: Готово е…

Владата на Србија ја укина уредбата за…

Во БиХ криптовалути рударат сите, пензионери, наставници,…

Интересот за рударење и тргување со криптовалути…

„Владата мора да падне“: Австрија на нозе,…

Илјадници луѓе протестираа во Виена против планот…

Ckaндал во Европарламентот: Триесет пратеници бараат истрага…

Триесет членови на Европскиот парламент испратија писмо…