Објавено на:

Ако сте немале Ковид-19, најверојатно немате ни пријатели

t

Ако досега сте немале Ковид-19, најверојатно немате ни пријатели, објави на Фејсбук јужнокорејскиот лекар и потпретседател на јужнокорејското Здружение за вакцинација, Ма Санг-хјук, пренесува МИА.

Возрасните лица кои не биле заразени со Ковид, имаат проблеми во меѓучовечките односи, напиша Ма Санг-хјук, а по кратко време ја избриша објавата.

Во коментари на објавата на Ма имаше и критики од лица кои досега не биле заразени, а, не се сметаат за асоцијални.

Откако ја избриша објавата, Ма појасни дека се послужил со метафора и дека не го разбрале добро.

„Сакав да истакнам колку е тешко да се избегне вирусот во ситуација со висока стапка на заразени во близина“, наведе Ма.

Претходно, Бренда Крабтри инфектолог од Мексико, во една статија напиша: „Ако сега немате пријатели кои се заразени, немате пријатели“.

И двете изјави се дадени во време кога нивните земји беа погодени од нов бран на коронавирусот, предизвикан од сојот омикрон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Има меѓучовечки односи кои не се добри,…

Има меѓучовечки односи кои не се добри,…

И Валуев мора на фронт: Русија го…

И повеќе од сериозна е ситуацијата во…

Путин и Ердоган по разговoрот: Турција е…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговарал…

(Видео) Иранките масовно си ги сечат долгите…

Фотографии на социјалните мрежи покажуваат како расплакана…

Не е сигурен договорот со Србија за…

Државата обезбедува субвенционирана цена на електричната енергија…