Албанија ќе бара раздвојување од Македонија доколку Бугарија стави уште едно вето

t

Албанија стана заложник во процесот по бугарското вето за Македонија. Ако Бугарија стави вето во првите шест месеци од следната година, ќе бараме издвојување од Македонија, изјави Еди Рама, албанскиот премиер во своето годишно обраќање кога говореше и за интеграцискиот процес на земјата.

Во евроинтеграцискиот процес работите се јасни и се наоѓаме во апсурдна ситуација поради ветото на Бугарија. Ако Бугарија стави вето во првите шест месеци од следната година, ќе бараме издвојување од Македонија. Нашите оценки во однос на овој процес растат, две важни компоненти се чекорите што почна да ги презема правосудниот систем, особено специјалното обвинителство, кое не е политички обвинител ниту на левицата, ниту на десницата, туку обвинител за борба против криминалот“, рече Рама.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Унгарија ќе го тргне ветото за финансирање…

Унгарија е подготвена да го укине ветото…

Трета држава на ЕУ се противи на…

Австрија им се придружи на Унгарија и…

Захарова: Бугарија долго време е на патот…

„Денеска властите во Софија преминаа на практично…

Литванија тврди дека Унгарија е „против Европа“

Литванскиот министер за надворешни работи ја обвини…

Фајненшл Тајмс: Земјите на ЕУ го разгледуваат…

Со оглед на тоа што Унгарија е…