Објавено на:

Албанци од Косово тргнале да се борат во Украина за САД да ја натера да им ја признае државата – Со часови биле испрашувани на граница

t

Двајца косовски Албанци кои се упатиле кон украинската граница, сакајќи да им се придружат на вооружените сили на земјата, биле приведени на украинско-полската граница, каде биле испрашувани четири часа.


Канал 10 јавува дека не можеле да влезат во Украина и дека биле испрашувани околу четири часа за мотивите поради кои сакале да ја преминат границата.


Азиз Бехљуљи и Исмет Шала од Сува Река вчера изјавија дека една од причините зошто сакаат да се борат на страната на Украина е тоа што оваа земја не ја признала независноста на Косово.


Сакаме да ги поддржиме и САД, бидејќи можеби после тоа Украина ќе го признае Косово“, рече Шала.


Инаку, учеството во војни надвор од територијата на Косово е кривично дело и е класифицирано како терористички акт, а загрозената казна е од три до 15 години затвор, пишува Репортерс, пренесува Косово онлајн.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Албанци избодеа две лица во Грција, 17-годишникот…

Тинејџер Албанец е уапсен од грчката полиција,…

Рама до Ердоган: Албанците никогаш нема да…

Албанците никогаш нема да заборават дека Турција…

(Видео) НАСА бара доброволци за симулирање живот…

Американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА објави…

Сунак: Договор за забрзана депортација на албанските…

Британскиот премиер Риши Сунак изјави дека договорот…

Експерти за „Косово онлајн“: Курти не се…

Учеството на Самоопределување на изборите во Македонија…