Александар Шешељ: Патот за Србија е одбрана на Косово и Република Српска, сојуз со Русија и членство во БРИКС

t

Без разлика дали е на власт или во опозиција, Српската радикална партија секогаш ќе ги брани српските национални интереси како што се одбраната на Косово како дел од Србија, одбраната на Република Српска, српскиот народ во Црна Гора и нашиот сојуз со Русија. Сметаме дека членството на Србија во БРИКС е вистинскиот пат кон 21 век, изјави за Спутник заменик-претседателот на СРС, Александар Шешељ.
„Се бориме да постигнеме најдобар можен резултат на овие избори. Сметаме дека сме единствени на српската политичка сцена, со оглед на нашата доследност и нашата програма што им ја презентираме на граѓаните на Србија во оваа кампања. Тоа се принципи со кои граѓаните на Србија горе-долу се запознаени и никогаш нема да се откажеме од нив“, вели Шешељ.

Членството во БРИКС го обезбедува просперитетот на Србија


Според неговите зборови, членството на Србија во БРИКС може да обезбеди територијален интегритет, економски просперитет и напредок во секој сегмент од општественото живеење, а тоа претставува можност што Србија не смее да ја пропушти.
Како што вели Шешељ, Србија е опкружена со членки на ЕУ и НАТО, но тој не го гледа тоа како пречка Србија да стане првата европска членка на БРИКС.


„Не знам зошто тоа би требало да биде проблем. Таквата политичка намера не ја сфаќам како објава на војна. Ако нешто не е во ваш интерес, зошто сеуште инсистирате на тоа? „Погледнете што добивме за дваесет и три години од т.н. “, вели Шешељ.
Тоа што ЕУ е најголемиот надворешно трговски партнер на Србија, според него, не е затоа што нашата земја нема можност да извезува на други пазари. Наместо тоа, Србија ќе биде политички ориентирана да соработува со земјите од ЕУ, дури и кога тоа не е во нејзин интерес, додава тој.
Територијалната поврзаност или заедничката граница не е услов за економско-политичко поврзување. Исто така, според нашиот соговорник, БРИКС е сојуз кој се проширува и претставува најперспективен економски сојуз. Што е најважно, членките на БРИКС следат политика на немешање во внатрешните работи, за разлика од САД и ЕУ.


Кои се мотивите за коалицирањето со СНС


СРС повторно доби големо медиумско внимание кога беше објавена коалицијата со СНС на изборите во Белград.
„Кога зборуваме за Белград, пред се, тоа е локална коалиција. Се разбира, Белград се разликува од помалото место затоа што е главен град, затоа е позначаен. Сепак, ова е сепак нивото на локалната политика. Тоа е ситуација во која идеолошките поделби не претставуваат бариера за здружување“, вели Шешељ.
Според него, белградската коалиција е мотивирана, како што вели, од реалната опасност владата во Белград да биде преземена од „коалиција на партии со прозападна ориентација“ во која е вклучена и т.н. би бил „сериозна отскочна штица за промени во Србија како оние што се случија во Македонија или оние што се обидоа во некои други земји“.
Тоа, смета Шешељ, би ја довело Србија во ситуација да има влада која целосно би била инструментализирана од големите западни сили.


„Од друга страна, СНС е несомнено проевропска партија – тие се залагаат за членство на Србија во ЕУ. Но, што и да се мисли за некои нивни кадровски решенија или одлуки, тие имаа храброст и храброст да не воведат санкции кон Русија. Притисоците беа навистина големи и навистина е мало чудо што Србија единствена, во оваа средина, се справи со тие притисоци и не се согласи да биде понижена на овој начин, ниту да се откаже од своите партнери и пријатели и да раскине. историскиот сојуз. Ова е секако нивен успех, што и да мислите за нив“, истакнува нашиот соговорник.
Едно е да се има проевропска политика, а друго е да се биде инструмент во нечии раце – мислам дека тука работите се неспоредливи и тука е суштинската разлика, додава тој.


Нема разлика меѓу проевропска и национална опозиција


Шешељ не прави разлика меѓу групите во Србија наречени „проевропска“ и „национална“ опозиција. Според него, овие две групи суштински не се разликуваат. Двери, како што наведува, е „партија без интегритет, чии лидери се подготвени да кажат сè доколку тоа им помогне да постигнат некои политички поени“.
„На овие избори доаѓаат полни со крупни зборови и големи најави, зад кои се крие фактот дека всушност се работи за кукавички сојуз кој претставува „пописна коалиција“ и ништо повеќе. За нивниот патриотизам најдобро говори тоа што ден по претходните избори во Белград присуствуваа на состанок на кој се обидоа да формираат влада со Ѓилас и Мариника Тепиќ, со луѓе кои, според нас, ги претставуваат најлошите во ова општество“. вели Шешељ.
Српските граѓани ја паметат владата на ДСС по многу лоши работи, продолжува Шешељ, пред се осврнувајќи се на фактот дека за време на владата на оваа партија во Хаг беа испорачани повеќе од триесетина Срби, како и дека преговарачите за косовското прашање за време на времето на владата на ДСС договорено со посредство на Марти Ахтисари.
Нашиот соговорник се осврна на неодамна објавените фотографии на кои се гледа како вработени во политичкиот оддел на американската амбасада во Србија ги напуштаат просториите на ДСС.

Претседателот на ДСС, Милош Јовановиќ, се бранеше со тоа што им порача на претставниците на странските амбасади да дојдат кај него, а не дека тој оди кај нив, вели Шешељ.
„Мислам дека Американците не и мислат добро на Србија и дека не е важно кој кого ќе посети. Очекуваат нешто од вас. Зошто би се сретнале со нив ако сте искрени за вашите намери во јавноста? Ми се чини дека работите се многу јасни и затоа сметаме дека и прозападната и оваа квазипатриотска опозиција се на иста задача“, објаснува Шешељ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се пребаруваат гробиштата во Злот: Еве каде…

Додека цела Србија се прашува каде е…

Вучиќ најави нови инвестиции од француски компании…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави…

Франција повеќе не е заинтересирана да разговара…

Франција повеќе не е заинтересирана за „разговор…

Осомничените за убиството на Данка не покажале…

„Навистина ми е неразбирлива таа ладнокрвност при…

Лавров во Кина: Ја продолжуваме борбата против…

Русија и Кина ќе ја продолжат соработката…