Американската држава Тексас го тужи Фајзер поради вакцините за Ковид-19

t

Фармацевтскиот гигант ја измами јавноста за ефикасноста на вакцината и се обиде да ги замолчи критичарите, се тврди во тужбата во Тексас.

Јавниот обвинител на Тексас, Кен Пакстон, во четвртокот поднесе тужба против фармацевтскиот гигант Фајзер, тврдејќи дека компанијата погрешно ја претставила ефективноста на својата вакцина против Ковид-19 и се обидела да ја потисне јавната дискусија за неуспесите на производот.

Тужбата уследи по шестмесечната истрага на Пакстон за наводното истражување за придобивките од функцијата на Фајзер и колегите развивачи на вакцини за Ковид-19 Модерна и Џонсон и Џонсон.

„Фајзер се вклучи во лажни, измамнички и погрешни дејствија и практики со поднесување неподдржани тврдења во врска со вакцината за Ковид-19 на компанијата, што го прекршува Законот за измамнички трговски практики во Тексас“, рече Пакстон во изјавата, тврдејќи дека компанијата незаконски направила милијарди долари во добивка.

Пакстон конкретно го оспори тврдењето на Фајзер дека неговиот истрел бил 95% ефикасен против новиот коронавирус, тврдејќи дека ова е статистички трик наречен „релативно намалување на ризикот“, за кој американската Администрација за храна и лекови (ФДА) призна дека може да ги доведе во заблуда потрошувачите презентирајќи третман како поефективен отколку што е. Податоците од клиничкото испитување покажаа дека истрелот всушност ја намалил веројатноста за заразување со Ковид-19 за само 0,85%, се вели во тужбата.

Според жалбата, пандемијата „се влошила“ откако мнозинството Американци биле вакцинирани против болеста, посочувајќи дека „официјалните владини извештаи покажале дека барем на некои места поголем процент од вакцинираните умираат од Ковид-19 отколку невакцинирани“.

Тужбата, исто така, тврди дека Фајзер „свесно изнесе лажни и неподдржани тврдења за перформансите на вакцините против варијанти, вклучително и конкретно таканаречената варијанта Делта“, додека ги означува своите критичари како „криминалци“ и ги обвинува за ширење „дезинформации“.

Paxton бара финансиски казни и забрана за Фајзер да продолжи да ја „погрешно прикажува“ ефективноста на својот производ.

Во изјава за медиумите, портпаролот на Фајзер рече дека компанијата е „длабоко посветена на благосостојбата на пациентите што ги опслужува и нема повисок приоритет од безбедноста и ефективноста на нејзините третмани и вакцини“. Се додава дека вакцината Pfizer-BioNTech е администрирана на повеќе од 1,5 милијарди луѓе ширум светот, помагајќи им да се заштитат од тешки симптоми и покажувајќи „поволен безбедносен профил кај сите возрасни групи“.

„Компанијата верува дека случајот на државата нема никаква основа и ќе одговори на петицијата на суд во догледно време“, рече Фајзер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тужба против Фејсбук и Инстаграм поради „овозможување“…

Платформите на Марк Цукерберг се „почва за…

Американската држава Тексас го тужи Фајзер поради…

Фармацевтскиот гигант ја измами јавноста за ефикасноста…

Ирската влада побараа цензура од социјалните мрежи…

Единствената платформа која одби да соработува и…

МЗ: Над 50 илјади граѓани примиле вакцина…

Министерството за здравство информира дека над 50…

„ПУШТЕТЕ ГИ НЕКА УМРАТ“ Сериозни обвинувања за…

Патрик Валанс, главниот научен советник на владата…