Објавено на:

Американската морнарица им собори на Хутите 15 дронови во Црвено Море

t

Американската морнарица утрово собори 15 беспилотни летала лансирани од јеменските бунтовници Хути во Црвеното Море, соопшти Централната команда на американската војска (ЦЕНТКОМ).

– Американската војска одговори на нападот од големи размери на Хутите поддржани од Иран што се случи во Црвено Море и Аденски Залив помеѓу четири и шест часот и 30 минути по локално време, се наведува во соопштението на ЦЕНТКОМ..

Соборените беспилотни летала, според ЦЕНТКОМ  претставувале „непосредна закана за трговскиот брод, американските поморски сили и бродовите на американските сојузници во регионот“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ИДФ: Ги следиме сите дронови ландирани од…

Израелските одбранбени сили во соопштение велат дека…

Тајмс оф Израел: Иран го напаѓа Израел…

Иран лансираше десетици беспилотни летала камикази кон…

Босна и Херцеговина ќе произведува дронови-самоубијци

Министерот за одбрана во Советот на министри…

Американската морнарица им собори на Хутите 15…

Американската морнарица утрово собори 15 беспилотни летала…

Хутите повторно гаѓаа американски воени бродови со…

Јеменските бунтовници Хути вчера ги нападнаа американските…