Објавено на:

Американскиот амбасадор во Русија: Москва и Вашингтон не можат да се разделат

t

„Москва и Вашингтон не можат целосно да се разделат“, изјави американскиот амбасадор во Москва Џон Саливан во интервју за руската агенција ТАСС.

„Не можеме само да ги прекинеме дипломатските односи и едноставно да не разговараме. Барем секој ден седиме еден до друг во Советот за безбедност на Обединетите нации во Њујорк“, изјавил тој.

Како што кажал, без разлика на се, подобро е да разговараат меѓу себе во Советот за безбедност на ОН, како и да имаат амбасади.

„Ова е минимумот. Ова е основно. Треба да имаме амбасади во Москва и Вашингтон, а не само руската мисија во ОН“, рекол американскиот амбасадор во Москва.

Тој додал и дека мора да продолжат да соработуваат меѓу себе и покрај многуте контроверзни прашања што ги имаат.

„Се гледаме, разговараме и се претставуваме секој ден во Њујорк. Тоа е минимумот“, нагласил Саливан.

Додал дека Русија и САД можат да ги затворат своите амбасади, но и дека никој во Вашингтон не го предложил тоа.

Одговарајќи на прашањето дали може да се затворат амбасадите на двете земји, тој изразил мислење дека тоа би било голема грешка.

Кажал дека „е тешко да се најде некој во американската влада кој би предложил нивно затворање“, и дека амбасадата во Москва ќе биде затворена доколку не е безбедно да се продолжи со работа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

И МЗ се огласи за мајмунските сипаници…

Од Институтот за јавно здравје сме информирани…

Тридневна жалост во Црна Гора по трагедијата…

Владата на Црна Гора ќе прогласи тридневна…

Медведев: Има нуклеарки и во ЕУ, и…

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев упати скриена…

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат овие…

Свети Евдоким Роден во Кападокија од благочестиви…