Објавено на:

Американскиот генерал на Индо-пацифичката команда: Кина е закана број еден

t

Кинеската комунистичка партија (ККП) е ангажирана во напорите н да го поткопа меѓународниот поредок заснован на правила и да промовира сопствен бренд на авторитаризам, според воените и политичките лидери на САД.

„Народна Република Кина е најзначајниот стратешки конкурент со кој се соочуваат Соединетите држави“, рече адмирал Џон Аквилино, командант на американската Индо-пацифичка команда.

„Тие спроведуваат посветена кампања која ги користи сите форми на национална моќ во обид да се уништи меѓународниот поредок заснован на правила во корист на нив самите и на сметка на сите други“.

Аквилино го предаде сведочењето на Комитетот за вооружени служби на Претставничкиот дом за време на сослушувањето на 9 март за предизвиците за националната безбедност во Индо-Пацификот.

Претседателот на Комитетот Адам Смит се согласи со ставовите на Аквилино и рече дека ККП е најголемата закана за континуираното глобално лидерство на Соединетите држави.

Тој рече дека американското раководство работи на обезбедување на глобален мир, но дека генералниот секретар на ККП Си Џинпинг изгледа решен да е бара конфликт.

„Кина е без дилема земјата која е најспособна да се натпреварува со САД во однос на нивната економска сила, во однос на нивната растечка воена сила [и] во однос на нивниот глобален дострел“, рече Смит.

„Сите сакаме свет во кој Кина и САД мирно коегзистираат и тоа е она кон што работиме“, рече Смит. „Но, барем во текот на последната деценија, стана јасно дека претседателот Си и Кина имаат поинаква намера од тоа“.

Смит рече дека Соединетите Држави ќе треба да направатсе за да ги убедат нациите во светот дека следењето на авторитаризмот на ККП нема да заврши во нивна корист. За таа цел, тој рече дека САД ќе работат на балансирање на мирот во источна Азија преку соработка со регионалните партнери.

Сослушувањето следи по објавувањето на годишната проценка на заканите објавена од Канцеларијата на директорот на националното разузнавање, според која Кина е закана број еден за Соединетите држави во 2022 година.

Ели Ратнер, помошник секретар за одбрана за индо-пацифички безбедносни прашања, му рече на комитетот дека Соединетите држави ќе останат фокусирани на индо-пацифичкиот регион како нивен стратешки приоритет, решавајќи ја неизвесноста околу тоа дали руската инвазија на Украина ќе го привлече вниманието на САД кон Европа. .

„Индо-Пацификот е приоритетен театар на Одделот“, рече Ратнер.

„Ние сме посветени на одржување на слободен и отворен индо-пацифички регион, каде што сите нации, големи и мали, се сигурни во својот суверенитет и можат да бараат економски можности, да ги решаваат споровите без принуда и да ги користат слободите на навигација и прелетување во согласност со отворен и стабилен меѓународен поредок“.

Ратнер ја осуди „поддршката на ККП за руската агресија“ и рече дека конкуренцијата на Соединетите Држави со Кина во текот на целиот век ќе ја дефинира меѓународната политика и ќе го обликува глобалниот поредок.

„Стратешкиот натпревар со НР Кина (Народна Република Кина) ќе биде дефинирачка карактеристика на 21-от век и нашите колективни напори во следната деценија ќе одредат дали Пекинг ќе успее да ги поткопа правилата и нормите кои имаат корист за индо-пацифичкиот регион и светот со децении“, рече Ратнер.

За да се спречи малигното влијание на ККП низ Индо-пацификот, Ратнер рече дека е неопходно да се зајакнат регионалните мрежи.

Тој ја нарече мрежата на сојузи и партнерства на Соединетите Држави една од нејзините „најголеми предности“ и рече дека нивната одбранбена стратегија ќе продолжи да се фокусира на развивање на односи со сојузниците и партнерите низ Азија за да се зголеми просперитетот и да се одбранат од авторитаризмот.

„Нашиот пристап има за цел да изгради поширока безбедносна архитектура во индо-пацифичкиот регион што може да одржи слободен и отворен поредок и да ја одврати агресијата“, рече Ратнер.

„Ние сме фокусирани на зајакнување на нашата воена позиција на долг рок преку продлабочување на соработката со нашите сојузници и партнери во однос на планирањето, операциите и поголема соработка за развој на способности“.

За таа цел, Ратнер рече дека САД ги зајакнуваат своите способности и ја подобруваат интероперабилноста со регионалните сојузници и партнери, вклучувајќи ги Јапонија, Австралија, Индија, Тајланд, Филипините, Сингапур, Виетнам, Индонезија, Малезија и Источен Тимор.

„Способноста на Соединетите Држави да остварат заеднички безбедносни и економски цели со истомислениците е камен-темелник на нашиот успех“, рече Ратнер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

ЕУРО 2024 ќе донесе значителни краткорочни економски…

Бугарија, Словачка и Латвија со најмала куповна…

Во 2023 година, реалната индивидуална потрошувачка (AIC)…

Ништо од радоста на должниците?! Уставен ќе…

Уставниот суд денеска поведе постапка за член…

Каде е македонското знаме?! Касами се сретна…

Лидерот на БЕСА, Биљал Касами, денеска во…

Почина холивудската легенда Доналд Сатерленд

Холивудската актерска легенда Доналд Сатерленд после долго…