Американскиот Конгрес би можел да воведе санкции кон Бугарија поради ветото против Македонија

t

Постои можност за воведување санкции против Бугарија поради нејзиното вето за почеток на преговорите за пристапување наМакедонија во Европската Унија, ваков став има републиканската конгресменка Клаудија Тени, пренесува Гласот на Америка на Македонски.

Пред два месеца, Клаудија Тени и уште 12 конгресмени испратија писмо до бугарскиот амбасадор во САД, Тихомир Стојчев, во кое бараат да се отстранат пречките за европското членство во Република Македонија.


Според Тени, бугарскиот дипломат не одговорил на пораката која таа ја протолкува како непочитување кон Конгресот на САД.

За можното воведување санкции против Бугарија, Тени го вели следново:

„Не сум сигурна дали санкциите се соодветни сега, но би можеле да бидат. Тоа е многу ефикасно, особено ако продолжат да создаваат пречки и да зрачат негативност кон Македонија и Албанија“.

Конгресменката порача и дека бугарската влада треба да се однесува со почит кон сите малцинства, вклучително и кон македонското.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова политика кон Куба, САД ги ублажува…

САД информираа за чекори што ќе доведат…

Борел: Ќе има сериозна криза ако Македонија…

Високиот претставник за надворешна политика на ЕУ, Жозеп…

Радев: Не смееме да дозволиме легитимизација на…

"Не смееме да дозволиме легитимација на македонизмот…

Османи повтори: Топката е кај Република Бугарија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, учествуваше…

Досега требаше да биде изграден, а власта…

Клиничкиот центар е проект за кој се…