Објавено на:

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош за Украина

t

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош за Украина. 

Демократите и Републиканците се здружија и после повеќемесочни застои.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се заблагодари на одлуката и кажа дека оваа помош ја „одржува историјата на вистинскиот пат“.

„Благодарен сум на американскиот Конгрес особено на партиите и на претседателот Мајк Џонсон на одлуката која историјата ја држи на вистинскиот пат. Демократијата и слободата ќе имаат глобално значење и никогаш нема да пропадне додека САД помага на заштитата. Виталниот закон за американската помош кој денеска е усвоен, ќе спречат ширење на војната, ќе спасат илјадници живот и ќе помогне на нашите нации да зајакнат. Праведен мир и сигурност може да се постигне само со сила. Се надеваме дека предлозите на закон ќе бидат поддржани и од Сенатот и ќе бидат на масата на претседателот Бајден. Благодарам Америка“, напиша Зеленски.Руската инвазија на Украина влезе во трета година. 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Стејт департмент: Америка испраќа оружје во вредност…

Америка денеска објави нов пакет помош од…

Украина ослободи 50 затвореници под услов да…

Судот во областа Хмелницки во Украина ослободи…

Маск е против американските такси за кинеските…

Извршниот директор и сопственик на „Тесла“ Илон…

Додик во негов стил: Попрво ќе исчезнат…

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, денеска…