Објавено на:

Американскиот специјален пратеник се огласи за повлекување на војската од Косово

t

Заменик-помошникот државен секретар и специјален пратеник на претседателот на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар изјави дека во моментов нема планови за повлекување на американските воени сили стационирани на Косово.

Во интервју за приштински „Репортерс“, Ескобар ги коментираше повремените шпекулации за можноста за повлекување на американските војници од Косово, пренесува Косово онлајн.

„САД остануваат посветени на суверенитетот и територијалниот интегритет на Косово и во моментов немаат планови да ги повлечат трупите од КФОР“, рече Габриел Ескобар, истакнувајќи дека сеопфатниот договор за нормализација фокусиран на меѓусебното признавање и евентуалното членство во ЕУ се смета за најефикаснa долгорочна алатка. да се обезбеди регионална безбедност и просперитет“.

Новинарите повторуваат дека што се однесува до конечниот договор, специјалниот пратеник на претседателот Бајден го повторил ставот на САД дека договорот со Србија треба „да се фокусира на меѓусебното признавање“.

„Целта на САД е сеопфатен договор кој ги нормализира односите меѓу Србија и Косово, фокусиран на меѓусебното признавање“, рече Ескобар.

Во интервјуто, Ескобар понатаму изјави дека заедно со специјалниот пратеник на ЕУ за дијалог меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, од 31 јануари до 4 февруари ќе престојува во Приштина, Белград и Брисел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: Рамазан Бајрам е празник на меѓусебна…

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар…

Брат и сестра загинаа во страшна сообраќајка…

Како што потврдиле за Индекс, во несреќата загинале брат…

Зеленски удри по Шолц: Не ни дава…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски остро го критикуваше…

Аризона ги забрани речиси сите абортуси

Врховниот суд во Аризона денеска го оживеа…

МИЛИЈАРДИ СЕ ВО ПРАШАЊЕ: Еве колку ќе…

Љубителите на спортот со нетрпение го очекуваат…