Објавено на:

Американските муслимани почнуваат кампања против Бајден!

t

Лидерите на муслиманските групи во американските држави, кои традиционално не знаат однапред за кој кандидат гласаат на претседателските избори во САД, изјавија дека ќе ги „мобилизираат луѓето“ во нивните заедници во кампања против реизборот на американскиот претседател Џозеф Бајден, поради на неговата поддршка за Израел во војната во Газа.


Кампањата „Остави го Бајден“ започна кога муслиманите во Минесота побараа од Бајден да повика на прекин на огнот и се прошири во Мичиген, Аризона, Висконсин, Пенсилванија и Флорида.
Медиумот наведува дека муслиманските заедници во тие држави носат значителен број гласови и може да го отежнат Бајден да биде реизбран на претседателските избори следната година. „Немаме само две опции.


Имаме многу опции, бидејќи не го поддржуваме ни Доналд Трамп“, изјави директорот на Советот за американско-исламски односи, Џаилани Хусеин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Бајден откри колку американски војници има во…

Во Европа има неколку десетици илјади американски…

„Ќе ги испратиме вашите синови да се…

Познатиот американски новинар Такер Карлсон на социјалната…

(Видео) ЕКСПЛОЗИИ кај американската амбасада во Багдад!

Околината на американската амбасада во специјално обезбедената…