Објавено на:

Американски воено летало се сруши во Јапонија

t

Властите на островот Окинава бараат приземјување на американската флота V-22 Osprey по инцидентот.

Најмалку едно лице загина, а неколку други се повредени откако авион V-22 Osprey управуван од американската војска се урна во средата кај островот Јакушима во југозападна Јапонија. Несреќата е последна во серијата несреќи во кои е вклучен авионот со навалување со ротор.

Авионот, кој беше доделен на воздухопловната база Јокота во Токио, исчезна од радарот додека беше на пат кон воздухопловната база Кадена во Окинава во средата попладне, според јапонското Министерство за одбрана.

Јапонската крајбрежна стража соопшти дека добила повик за помош неколку моменти пред „Оспреј“ да се урне во морето во близина на островот Јакушима, неколку стотици километри северно од Окинава. Едно од шесте лица во авионот било пронајдено мртов на местото на настанот, соопшти крајбрежната стража, додека група локални рибари за Ројтерс изјавиле дека уште тројца биле пронајдени во близина во непозната состојба.

Гувернерот на Окинава, Дени Тамаки, им рече на новинарите дека ќе бара суспензија на сите летови на американскиот Osprey во Јапонија „додека не се идентификува причината за несреќата“. Јапонскиот премиер Фумио Кишида, близок партнер на Вашингтон, рече дека нема да се залага за заземјување додека не се истражи несреќата.

Во служба од 2007 година, V-22 Osprey може да полета вертикално како хеликоптер, пред да ги наведне своите двојни ротори нанапред и да лета како конвенционален турбопропичен авион. Војските на САД и Јапонија се единствените оператори на авиони во светот.

Несреќата е втор ваков инцидент во Јапонија со Оспреј. Несреќното слетување на гребенот на Окинава во 2016 година ги разбесни локалните жители, кои веќе беа бесни поради два случаи на силување и убиство од американски војници претходно истата година. Од 54.000 американски војници во Јапонија, мнозинството се стационирани на Окинава. Локалните жители организираат годишни протести против нивното присуство, при што овогодинешните демонстрации привлекоа големи толпи поради тековната ремилитаризација на Јапонија и растечките тензии меѓу САД и Кина.

Освен двете несреќи во Јапонија, САД загубија 11 Osprey поради несреќи и дефекти од 2007 година. Тројца американски маринци загинаа, а 20 беа повредени кога Osprey со кој патуваа се урна за време на вежба во Австралија во август, додека пет маринци загинаа кога нивниот Osprey се урна во близина на Гламис, Калифорнија минатиот јуни. Неоткриен број Оспреи беа приземјени во февруари поради проблем со спојката што беше обвинета за најмалку четири инциденти од 2017 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Бајден откри колку американски војници има во…

Во Европа има неколку десетици илјади американски…

„Ќе ги испратиме вашите синови да се…

Познатиот американски новинар Такер Карлсон на социјалната…

(Видео) ЕКСПЛОЗИИ кај американската амбасада во Багдад!

Околината на американската амбасада во специјално обезбедената…