Американски генерал: Новата база во Албанија не е одговор на руската база во Ниш

t

Американскиот генерал Дејвид Табор изјави дека главните причини за американската команда за специјални операции за Европа да биде во Албанија е географската положба на земјата, зајакната со одличното партнерство што САД го имаа со албанските сили за специјални операции, пренесува Коха.

Табор додаде дека еден од важните фактори е исклучителната поддршка на албанската влада и албанскиот народ и негираше дека руската база во Ниш, Србија, била мотивот за формирање на Командата за специјални операции на САД.

Знаеме што прават некои земји, но тоа не е она што не мотивира. Она што навистина не мотивира е обука заедно со нашите сојузници и партнери за да изградиме уште поголем капацитет. За нас не е толку важно што прават другите земји. Што ги интересира нашите сојузници „Тоа ни е многу важно. Затоа ќе продолжиме да ги зајакнуваме овие односи кога и каде можеме“, рече Табор во интервју за Топ њуз.

Според Табор, командата што се формира во Албанија е команден центар за специјални операции на САД во Европа, а нема да има соработка со други сојузнички земји, освен со Албанија, доколку има заемен интерес.

Според Табор, тоа ќе биде релативно мала воена база, со околу 10 до 15 луѓе, што се очекува да ја поддржи американската посветеност не само во Албанија, туку и во земји како Косово, Босна, Србија, Хрватска и во целиот регион.

„Важно е да се нагласи дека ова е регионална команда која ќе служи за ангажирање на нашите сили со многу сојузници и партнери низ регионот. Ова ќе биде команда за поддршка на операцијата и контролата на американските сили ангажирани низ целиот регион“, рече Дејви Табор.

Поранешниот генерал на НАТО и поранешен командант на КФОР, Ерхард Билер, исто така го коментираше изборот на Албанија за команда на САД.

Тој во интервју за Дојче веле вели дека отворањето на базата во Албанија се случува затоа што е вреден партнер на НАТО.

„Албанија е вреден партнер на НАТО веќе тринаесет години. Се разбира, постои интерес да продолжи да ги поддржува албанските вооружени сили и да ги обучува нивните вештини. Второ, важно е да се помогне во обуката на другите земји од НАТО во регионот – Хрватска, Македонија, Црна Гора и Словенија“, рече Билер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ бара помош од Меѓународната: Реагирајте за…

Српскиот претседател Александар Вучиќ од Њујорк денеска…

Српска листа: Курти продолжува со насилство врз…

„Тој ги третира Србите на Косово и…

“Мост” го улови бугарскиот амбасадор во Албанија:…

Продолжува бугарската пропаганда за асимилација на Македонците…

Што се случува?! Вучиќ бара итна седница…

Добивме наредба од претседателот на Србија, Александар…

Мејер: САД, ЕУ и партнерите инвестираа милиони…

 Претставници на 36 јавни претпријатија од Скопскиот,…