Објавено на:

Американски генерал: САД треба да ја контролираат вселената за да бидат конкурентни во идните војни

t

Генерал-полковник на Маринскиот корпус на војската на САД, Метју Глави, на конференцијата на Здружението на стари врани порача дека вселената е домен што американската војска треба да го освои ако сака да се натпреварува во идните војни.

Вселената е најотпорната способност што ја имаме. Ви велам токму сега: Не го освојуваме вселенскиот домен? Тогаш да не се ни мачиме“, изјави Глави.

Воените технологии засновани на вселената моментално вклучуваат шпионски сателити, комуникациски релеи и навигациски помагала што ги користи војската во секој друг домен.

Американските вселенски сили беа создадени од администрацијата на Доналд Трамп во 2019 година, знак дека американската војска посериозно го сфаќа вселенскиот домен.

Доминацијата на САД во вселената беше доведена во прашање во последниве години, при што неколку земји, вклучувајќи ги Кина, Русија, Индија и други, сите лансираа научно значајни мисии во 2023 година, вклучително и во август, кога Индија стана првата земја што слета вселенско летало во близина на јужниот пол на Месечината.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Хорор: Маж ги убил сопругата и трите…

Пет мртви тела, меѓу кои и три…

Директорот на ФБИ: „ТикТок“ е проблем за…

Директорот на ФБИ, Кристофер Реј изјави дека…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…