Објавено на:

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах – Елон Маск: Нема стратегија!

t

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес на нацрт-законот за доделување речиси 61 милијарда долари за Украина, изјави дека Украина во секој случај ќе претрпи колапс.
„Овие сцени на славење ќе изгледаат особено глупаво кога Украина сепак ќе се урне. Федералната влада може да печати повеќе пари, (но) едноставно не може да печати повеќе артилериски гранати и ракети за противвоздушна одбрана“, напиша Сакс на социјалната мрежа Х.


Сакс додаде дека на Киев ќе му треба „огромна годишна готовинска инјекција“ за да се спречи целосниот пораз, така што 61 милијарда долари е почетна точка за годишното распределување на средствата „во нова вечна војна“.
„Забележете дека војните во Ирак и Авганистан исто така започнаа со годишни средства од 60 милијарди долари. На крајот, овие војни чинат трилиони (долари)“, истакна тој.

Коментирајќи ја објавата на Дејвид Сакс, американскиот бизнисмен Илон Маск изјави дека нема стратегија за излез од украинскиот конфликт.
„Мојата најголема грижа е дека нема стратегија за излез (од конфликтот), само бескрајна војна каде што деца умираат во артилериски ровови или наполнети митралези и снајперисти на мински полиња“, напиша Маск на социјалната мрежа X.


На 20 април во Претставничкиот дом на САД беа одобрени нацрт-законите за обезбедување воена помош за Украина, Израел и Тајван, конфискација на замрзнати имоти на Русија поради нивното де факто предавање на Киев, како и за воведување дополнителни санкции против Кина. Обемот на пакетот е 95 милијарди долари и вклучува, меѓу другото, 60 милијарди долари за Украина, 26 милијарди долари за Израел и хуманитарна помош за цивилите во конфликтните зони, вклучувајќи го и Појасот Газа. Сега законите треба да бидат одобрени од американскиот Сенат, а нивното разгледување ќе започне на 23 април.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Стејт департмент: Америка испраќа оружје во вредност…

Америка денеска објави нов пакет помош од…

Украина ослободи 50 затвореници под услов да…

Судот во областа Хмелницки во Украина ослободи…

Маск е против американските такси за кинеските…

Извршниот директор и сопственик на „Тесла“ Илон…

Додик во негов стил: Попрво ќе исчезнат…

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, денеска…