Објавено на:

Американски сенатор: Никој не верува дека Украина може да ги врати границите од 1991 година

t

Американското раководство требa да стави крај на борбите наместо да пишуваат „бланко чекови“, вели Џ.Д. Венс.

Соединетите Американски Држави треба да прифатат дека Украина ќе и „отстапи одредена територија“ на Русија и ќе го доведе конфликтот до крај, тврди републиканскиот сенатор Џ.Д. Венс, нагласувајќи дека е во интерес и на САД и на Украина да ги прекинат борбите.

Говорејќи за Џејк Тапер на Си-Ен-Ен во емисијата „Состојбата на Унијата“ во неделата, пратеникот објасни зошто се противи на дополнителна помош за Украина, велејќи дека е многу малку веројатно дека Киев ќе може да ја совлада Русија и да ја врати изгубената земја, како и дека понатамошната финансиска и воена помошта само ќе го продолжи конфликтот.

„Што ќе постигнат 61 милијарда долари, а 100 милијарди долари не? Праша Венс, додавајќи дека „секој со мозок во главата“ знае дека конфликтот ќе заврши со преговори.

„Идејата дека Украина ќе ја врати Русија на границите од 1991 година е глупава. Никој всушност не верува во тоа“, рече тој.

„Стигнуваме до место каде што ќе бидеме функционално на јадицата да плаќаме за украинските пензионери, да ја обновиме земјата“, продолжи тој, тврдејќи дека Белата куќа треба да се концентрира на „запирање на убиствата“. отколку „да се напишат повеќе празни чекови“.

Минатата среда, Сенатот на САД го блокираше пакетот трошоци од 111 милијарди долари, кој вклучуваше над 60 милијарди долари финансирање за Киев, и покрај молбите на претседателот Џо Бајден да го усвои законот. Бајден ги обвини републиканците дека сакаат „буквално да ја клекнат Украина на бојното поле и да и наштетат на нашата национална безбедност во тој процес“.

Од избувнувањето на конфликтот со Русија во февруари 2022 година, Киев доби преку 100 милијарди долари помош од САД, вклучувајќи оружје, муниција и средства за поткрепување на украинскиот буџет и исплата на пензиите и државните плати.

Во новото истражување спроведено од Фајненшл тајмс и бизнис школата во Мичиген Рос, 48 отсто од Американците рекоа дека веруваат дека нивната нација троши премногу за помош за Киев. Само 27% рекле дека сумата е соодветна, а 11% веруваат дека САД не трошат доволно. Британскиот весник ги објави резултатите во неделата.

Украина постојано ги отфрла територијалните отстапки за Русија, инсистирајќи на обновување на нејзините граници од 1991 година, што значи враќање на регионите Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје – кои гласаа за приклучување кон Русија во септември 2022 година – и Крим, кој го стори тоа во 2014 година. како одговор на државниот удар во Киев поддржан од САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Хорор: Маж ги убил сопругата и трите…

Пет мртви тела, меѓу кои и три…

Директорот на ФБИ: „ТикТок“ е проблем за…

Директорот на ФБИ, Кристофер Реј изјави дека…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…

Американскиот конгрес одобри 60,8 милијарди долари помош…