Објавено на:

Американците ја прокоментираа употребата на Кинжал: Со употребата на хиперсоничното оружје, Русите ни испраќаат порака

t

Соединетите Американски Држави не може самостојно да ги потврдат или побијат тврдењата на Русија дека лансирале хиперсонични ракети кон украинска цел, но од воена гледна точка, употребата на такво оружје нема смисла, изјави претставник на американското Министерство за одбрана.

„Можеби се обидуваат да испратат порака до Западот“, рече официјален претставник, кој сакаше да остане анонимен, пишуваат агенциите. Според него, од воена перспектива тоа не е многу практично.

Русија во саботата објави дека лансирала хиперсонични ракети „Кинджал“ за уништување големо складиште за оружје во регионот Ивано-Франковск во западна Украина.

Според „Интерфакс“, ова е првпат Русија да го користи системот по нападот на Украина на 24 февруари.

Москва не го крие задоволството од развојот на модерното оружје, а претседателот Владимир Путин во декември изјави дека Русија е глобален лидер во хиперсонични ракети. Нивната брзина, маневрирање и надморска височина го отежнуваат следењето и пресретнувањето.

Големите светски сили, како Русија, Кина и САД, веќе некое време се тркаат во развојот на хиперсонични ракети. Станува збор за неверојатно брз ракетен систем, кој во моментот не може да биде пресретнат од ниту еден противракетен одбранбен систем.

Хиперсоничните ракети обично патуваат петпати побргу од звукот, а некои ракети, како што е руската балистичка ракета „Кинджал“, наводно може да достигнат и до речиси 12.300 километри на час и покриваат растојанија до приближно 1.930 километри.

Рускиот систем „Кинджал“ има двојна способност – конвенционален и нуклеарен, велат упатените.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Регионот во шок: Познато како таткото монструм…

Девојчето (2) кое во Вршац беше убиено…

(Фото) Илон Маск ја опцу украинската Рада:…

Илон Маск на неговиот Твитер профил реши…

Нагло се зголемила продажбата на антидепресиви во…

Продажбата на антидепресиви во руските аптеки се…

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

(Видео) Јакимовски до Мицкоски: Кој сакаше да…

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски вели…