Објавено на:

Америка е спремна да ја предаде Украина: Ова што ни го прави Западот е рамно на војна, вели украински пратеник

t

Вадим Рабинович, член на Врховната Рада на Украина од Опозициската платформа за живот, изјави дека „војната на Западот против Украина“ започнала.

„Војната започна! Но, Западот ja води против Украина! „Она што западните партнери го прават сега во врска со нашата земја, давајќи им препораки на своите граѓани да ја напуштат Украина, пoвлекуваат дипломати, напуштаат инвеститори, го суспендираат воздушниот сообраќај – ова е еднакво на најсилните санкции“, напиша Рабинович на Фејсбук.

Според пратеникот, украинската економија би можела да се затвори следната недела.

Во исто време, украинскиот политиколог Александар Лазарев смета дека американскиот претседател Џозеф Бајден е подготвен да ја „предаде“ Украина на Русија за Москва да престане да се приближува до Кина.

Тој за телевизијата Неш изјави дека на Американците повеќе не им е потребен Киев поради промената на насоките за надворешната политика. Ако Вашингтон ја искористи стратегијата на Збигњев Бжежински да ја ограничи Русија како континентална сила, Белата куќа сега е фокусирана на борбата против Пекинг, вели експертот.

Како што вели, Киев сега се обидува да премине под протекторатот на Велика Британија.

„Американците и прават отстапки на Руската Федерација да не се спријателува со Кина. Тие се подготвени да се откажат од Украина и сакаат да се откажат од неа. Бајден постојано повторува дека никогаш нема да се бори за нив. „Значи, ќе има војна меѓу НАТО и Русија, а тоа е нуклеарна војна“, заклучува украинскиот експерт.

Киев и западните земји долго време изразуваат загриженост поради наводното зголемување на руските „агресивни дејствија“ во близина на границите на Украина. Русија постојано ги негираше обвинувањата за „агресивни дејствија“ на Западот и Украина, велејќи дека никому не се заканува и нема намера да нападне некого.

Како што претходно изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, Русија не создава никакви причини за конфликтна ситуација околу Украина. Според него, Русија не ја исклучува можноста за хистерија поради Украина, која го разгорува Западот, да има за цел да го прикрие Киев, кој ги саботира договорите Минск-Донбас.

Вадим Рабинович, пратеник на украинската Рада од партијата „Опозициска платформа – за живот“, изјави дека на украинските парламентарци им е забрането да ја напуштат земјата, пренесуваат медиумите во светот.

„На членовите на Врховната Рада им е забрането да ја напуштат Украина“, напиша Рабинович на Фејсбук.

Претходно, Александар Качура, пратеник на партијата „Слуга на народот“ на претседателот Владимир Зеленски, изјави дека на членовите на неговата партија во Радата им било препорачано да не ја напуштаат земјата, пренесе РИА Новости.

Поради Украина, односите меѓу Русија и Западот се најзатегнати од Студената војна, анализираат медиумите.

Западот тврди дека Русија може да ја нападне Украина во секое време, додека Москва ги отфрла тие обвинувања и нагласува дека ги брани сопствените безбедносни интереси бидејќи НАТО се приближил до нејзините граници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ХОРОР.. ИМА МРТВИ И РАНЕТИ: Три лица…

Вечерва имало пукање во кафе-слаткарница во Истанбул,…

Во првите 3 месеци од годинава Грција…

Бројот на посетители на Грција во првите…

„Гугл“ ќе вложи 1 милијарда евра во…

„Алфабет“, матичната компанија на американската технолошка корпорација…

Бајден: Путин сака доминација во Балтичкото Море

Тој рече дека Русија е особено заинтересирана…

Фон дер Лајен: ЕУ за економските односи…

Таа го изјави ова за време на…