Објавено на:

Америка испраќа во Косово вojници обучени за бopба пpoтив тepopизмот

t

Соединетите Држави ќе испратат 20 припадници на воената полиција на Националната гарда на Кентаки во едногодишна мисија на Косово и Метохија, јавуваат Репортерс.
Војниците во 438-та единица на воената полиција се обучени за одбрана, антитероризам, зонска безбедност и полициски операции.
Според АП, тие ќе дадат поддршка како офицери за врска, во рамките на трупите на НАТО.
Војниците ќе заминат во Косово и Метохија во среда, на 5 јануари, пишува Косово онлајн.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД ги притискаат и Србија и Косово:…

Американскиот амбасадор во Србија Кристофер Хил денеска…

И Бошњаците бараат заедница на бошњачки општини…

Освен Србите на територијата Косово, загрозени се…

Нова поддршка за Косово: Ѓукановиќ силно ја…

Црногорскиот претседател во заминување Мило Ѓукановиќ денеска…

Потоп: 65% од Американците сметаат дека Бајден…

Само 41 отсто од Американците ја одобруваат…

САД ја поздравуваат деескалацијата на реториката меѓу…

САД ги поздравуваат напорите на лидерите на…