Објавено на:

Америка се подготвува за цивилна вojна? – Домашна вoeна вежба за гepилски бopби, неколку недели по најавите за нова агенција која ќе се бopи со домашен тepopизам

t

Младите армиски војници ќе се „борат“ со искусни борци за слобода низ дваесетина окрузи во Северна Каролина во двонеделна вежба за герилска војна каде што ќе се обидат да соборат нелегитимна влада.

Веста за вежбата доаѓа само неколку дена по годишнината од немирите во Капитол и најавата на Министерството за правда за создавањето на нова единица за домашен тероризам за да се справи со, како што велат официјалните лица, зголемена закана од домашните насилни екстремисти.

Некои го доведуваа во прашање блискиот тајминг на настаните, додека други отидоа подалеку со стравувањата дека администрацијата на Бајден се подготвува за американско востание.

„Воените игри на Бајден во кои се убиваат американски борци за слобода во герилска војна“, објави еден корисник на Твитер како реакција на веста за обуката за герилска војна на територијата на САД.

Друг корисник на Твитер дури се запраша дали владата се обидува да ги навикне војниците на идејата да убиваат сограѓани Американци?

Некои корисници на социјалните мрежи сметаат дека вежбата е важна бидејќи 143-годишниот Закон за комитации на Посе им забранува на федералните трупи да учествуваат во цивилното спроведување на законот, освен кога е изрично овластено со закон. Законодавството го наведува воено мешање во цивилните работи како закана за демократијата и личната слобода.

Други имплицираа дека вежбата подготвува војници да спречат бунт и стравуваат дека ги обучува американските војници како да се борат со сопствениот народ.

Сепак, вежбата за обука на герилците, позната како Робин Сејџ, всушност се спроведува на секои неколку месеци од 1970-тите.

За време на обуката на Робин Сејџ, младите војници ќе се соочат со искусни војници од единиците низ Форт Брег, кои дејствуваат како спротивставени сили и герилски борци за слобода, како и специјално обучени герилски цивили.

Вежбата Робин Сејџ, која служи како завршен испит во обуката на курсот за квалификација на специјалните сили, ќе започне на 22 јануари на непозната локација на приватно земјиште.

Војниците ќе бидат сместени во политички нестабилната измислена земја Пајнланд и ќе бидат принудени да спроведуваат извидување, рации, заседи и бројни други операции како нумерички супериорен непријател.

„Кандидатите за специјални сили треба да се сретнат и да се дружат со герилските сили од третиот свет, да ги обучат, а потоа да работат со нив и преку тие герилски сили за да спроведат борбени операции против нумерички супериорната непријателска окупаторска сила“, изјави за Business Insider, пензионираниот офицер на специјалните сили, Стив Балестриери, кој вообичаено го води курсот. Пензионираниот службеник тврди дека најважниот аспект на вежбата за обука се практичните лекции што ги дава за операциите на специјалните сили и спречувањето на отпор или бунтовничка сила да ја преземе власта.

„Воените членови дејствуваат како реални спротивставени сили и герилски борци за слобода, исто така познати како движење на отпорот Пајнленд“, изјави центарот за Шарлот Обсервер.

„За да се додаде реализам на вежбата, цивилните волонтери низ државата дејствуваат како играчи. Учеството на овие волонтери е клучно за успехот на оваа обука, а минатите специјализанти го потврдуваат реализмот што го додаваат на вежбата.’

Меѓутоа, неколку граѓани се загрижени дека вежбата ги охрабрува војниците да таргетираат цивили.

„Без разлика дали ова е рутинска вежба или не, вознемирува фактот дека нашата војска тренира како да се бори против сопствените граѓани“, тврди Скот М. во коментар на написот за обуката.

„Очигледно вежбате за граѓанска или домашна војна“, повтори некој што го користи името Џејмс Бонд. „Се надевам дека целосно ќе пропадне“.

Воените претставници тврдат дека сите „движења и настани на Робин Сејџ се координирани со службениците за јавна безбедност низ и во градовите и окрузите кои ја одржуваат обуката“.

Тие ги предупредуваат жителите дека може да слушнат пукање од огнено оружје и да видат повремени рафали, но повторуваат дека „се воспоставуваат контроли за да се осигура дека нема ризик за лица или имот“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ултиматум на Бајден до Нетанјаху: Сменете ја…

Американскиот претседател Џо Бајден во текот на…

(Видео) Марџори Тејлор Грин: САД го туркаат…

Спонзорирајќи ја Украина и водејќи прокси-војна против…

Јакимовски: Ни на Америка, ни на свети…

Граѓаните можеа да нѐ тестираат, како претседателски…

САД: Не поддржуваме украински напади на руска…

Американската администрација не поддржува напади на вооружените…

Блинкен бара брза и непристрасна истрага за…

Шефот на американската дипломатија, Ентони Блинкен, кој…