Објавено на:

Целиот арапски свет седна на маса со Кина да разговара за енергетска соработка

t

Министрите за надворешни работи на Саудиска Арабија, Кувајт, Оман и Бахреин заедно со генералниот секретар на Советот за соработка во Заливот (ГЦЦ) Најеф бин Фалах ал-Хаџра пристигнаа во Пекинг во петдневна посета.

Посетата, која започна во понеделникот, следи по налетот на дипломатските активности на кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји, вклучително и турнеја низ Африка, како и посети на Малдивите и Шри Ланка.

Официјалните претставници се очекува да разговараат за зајакнување на енергетските врски со Пекинг.

Во последниве години, Кина се обиде да ги зајакне своите врски со земјите од Персискиот залив, при што претседателот Си Џинпинг во 2014 година имаше за цел да ја удвои трговијата со регионот до 2023 година.

Државниот весник Глобал тајмс напиша дека посетата може да „направи пробив“ во разговорите за договорот за слободна трговија меѓу Кина и ГЦЦ.

Потенцијалниот договор првпат беше ставен на маса во 2004 година, при што двете страни во март минатата година разговараа за можноста за продолжување на преговорите.

Посетата дојде во услови на превирања во соседен Казахстан што предизвика загриженост за енергетската безбедност на Кина. Пекинг долго време инвестираше многу во енергетската индустрија на Казахстан богата со нафта и гас.

Кси го пофали смртоносното задушување на демонстрантите на казахстанската влада како „многу одговорно“ во пораката до лидерот Касим-Жомарт Токаев минатата недела.
Тој додаде дека Пекинг е подготвен да „обезбеди поддршка“ доколку е потребно, објавија државните медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кинескиот претседател: Ќе ја зајакнеме комуникацијата со…

Кина ќе продолжи да ја зајакнува комуникацијата…

САД и Русија ќе ја убедуваат Турција…

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…

САД размислуваат да ги прогласат “Вагнер” за…

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден размислува…

Бомба на чешки пратеник: НАТО ја бомбардираше…

Европската Унија и Соединетите Американски Држави со…