Анализите покажуваат – Омикрон е за 40-50% послаб од Делта сојот

t

Две студии покажуваат помал ризик од хоспитализација од Омикрон отколку од Делта сојот.

Но се уште е рана фаза од ширењето на оваа варијанта и факторите како зголемена преносливост се оште можат да создадат проблеми.

Во оваа фаза на Омикрон бранот тој е добар како Божиќен подарок, како што само можевме да се надеваме.

Имено, анализите на една студија на Универзитетот во Единбург, која ги покрива 99 проценти од случаите во Шкотска, откри дека ризикот од хоспитализација од Омикрон е неверојатни 56 отсто понизок споредено со оној на Делта сојот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во земјава регистриран првиот случај на зараза…

 Институт за Јавно Здравје (ИЈЗ) утрово соопшти…

ЦДЦ ПРАВЕЛ ФИНГИРАНИ АНКЕТИ: Скриени несаканите реакции…

Американските Центри за контрола и превенција на…

ШЕСТ ПРОЦЕНТИ ОД НАСЕЛЕНИЕТО ПОЗИТИВНИ НА КОРОНА:…

Шест проценти од населението во Македонија е…

Колку сиромашните осиромашуваат, толку богатите се богатат:…

Секој десетти човек во светот е гладен,…

Страшно: Речиси 60.000 луѓе во Кина починале…

Кина денеска соопшти дека речиси 60.000 луѓе…