Аналитичари за Балканот: „Западот не смее да дозволи Путин да отвори втор фронт во Европа“

t

„Балканот, област која често се занемарува, е „жариште за руските аспирации“ и станува сè поопасна област, според соработниците на Фондацијата за одбрана на демократиите Ивана Страднер и пензионираниот контраадмирал Марк Монтгомери.

Во анализата објавена од британски Телеграф, Страднер и Монтгомери наведуваат дека во четвртокот се одбележа 75-годишнината од НАТО и дека рускиот претседател Владимир Путин е решен во својата стратешка визија за распуштање на Алијансата.

„Охрабрени од неодамнешниот напредок во Украина, директната закана за членките на НАТО, како што се Полска и балтичките земји, останува висока. Сепак, тие не се сами. Честопати занемарениот Балкан е исто така зрела перспектива за руските аспирации. Западот не смее да дозволи Путин да отвори втор фронт во Европа, велат тие.

Тие велат дека американскиот амбасадор во НАТО оваа недела предупредил дека Русија користи дезинформации, хакерски напади и други злобни тактики за да го „дестабилизира“ Западен Балкан.

„Пример за тоа е Босна и Херцеговина“, посочуваат тие.

Страднер и Монтгомери истакнуваат дека денес БиХ е длабоко поделена земја. Тие наведуваат дека претседателот на Босна и Херцеговина ентитетот на Република Српска, Милорад Додик, сојузник на Русија и Србија, ја турна земјата „на работ на војна“ со закана од отцепување и дека Москва и Белград ги поттикнуваат овие активности.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија предлага да се ревидира државната граница…

Министерството за одбрана на Русија предложи ревизија…

ДИК: До 9 часот излезноста изнесува 7.22%

Денес, во 7 часот наутро, започна прегласувањето…

Лекар специјалист во Србија зема 1.100 евра…

Претседателката на Сојузот на лекари и фармацевти…

Мицкоски: Може да разговараме со некое ново…

„Не постојат такви црвени подруми. Мислам дека…

Мицотакис: Пријателите во Македонија да сфатат дека…

Мислам дека нашите пријатели во Македонија треба…